آشنایی با مارکت کپ در معاملات رمز ارز

0
267

در بازار رمز ارز، مارکت کپ (Market Capitalization) و یا ارزش بازار به معنای ظرفیت بازار یک رمز ارز است. این شاخص از ضرب قیمت لحظه ای یک رمز ارز در تعداد رمز ارز موجود در چرخه ی بازار به دست می آید. به طور مثال فرض کنید که یک رمز ارز خاص در این لحظه ۱۰ دلار قیمت دارد و مورد معامله قرار می گیرد. از رمز ارز نام برده تعداد ۵۰ میلیون واحد نیز در بازار وجود دارد. بنابراین ظرفیت کل بازار رمز ارز مورد نظر برابر با ۵۰۰ میلیون دلار می باشد.

شاخص مارکت کپ اطلاعات زیادی را به کاربر بازار رمز ارز ارائه می دهد. از این شاخص برای ارزیابی عملکرد رمز ارز و تیم توسعه دهنده ی آن، شرایط و جو روانی بازار نسبت به آن رمز ارز و روند حرکتی آن می توان استفاده کرد. اما نکته ی مهم این است که این شاخص به هیچ عنوان نشان دهنده ارزش واقعی و ذاتی رمز ارز نیست و نمی تواند بیانگر میزان جریان مالی مربوط به رمز ارز مورد نظر باشد. زیرا این شاخص به صورت کاملا لحظه ای تغییر کرده و به عوامل بسیار متعددی وابسته است.

یک رمز ارز خاص در این لحظه با قیمت ۱۰ دلار خرید و فروش می شود و از این رمز ارز نیز ۵۰ میلیون واحد وجود دارد. بنابراین مارکت کپ این رمز ارز برابر با ۵۰۰ میلیون دلار است. حال فرض کنید در بازه ی زمانی کوتاهی حجم زیادی از این رمز ارز به میزان ۱۰۰ میلیون دلار خریداری شود. ۱۰۰ میلیون دلار باعث خواهد شد که قیمت رمز ارز از ۱۰ دلار به ۱۵ دلار صعود کند و مارکت کپ آن به ۷۵۰ میلیون دلار برسد. در این شرایط مارکت کپ ۲۵۰ میلیون دلار افزایش یافته در حالی که تنها ۱۰۰ میلیون دلار رمز ارز خریداری شده است. بنابراین به وسیله ی شاخص مارکت کپ نمی توان به ارزش واقعی رمز ارز پی برد.

هرچه شاخص مارکت کپ بیشتر و قوی تر باشد، دستکاری قیمت رمز ارز کار دشوارتری است و برای پامپ و یا دامپ کردن قیمت نیاز به سرمایه ی بیشتری است. اما مارکت کپ های کوچک را به راحتی می توان مورد کنترل قرار داد. بسیاری از افرادی که سرمایه ی قابل توجهی در اختیار دارند، بازار رمز ارزهایی که مارکت کپ اندکی دارند را در اختیار می گیرند و آن را به نفع خود جهت دهی می کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید