آشنایی با شاخص تسلط بیت کوین بر بازار!

0
557

اگر بگوییم که بیت کوین (BTC) نماد بازار رمز ارز است اغراق نکرده ایم، بسیاری از افراد در رابطه با بازار رمز ارز فقط نام بیت کوین به گوششان خورده و شاید هیچ اطلاعی از دیگر رمز ارزها نداشته باشند. بیت کوین به عنوان پیشتاز این حوزه می باشد و درصد زیادی از معاملات در صرافی ها مربوط به این رمز ارز است. این پیشتازی بیت کوین باعث به وجود آمدن شاخصی به نام تسلط بیت کوین بر بازار (Bitcoin Dominance) شده است. به طور خلاصه این شاخص بیان گر این است که چند درصد از کل ارزش بازار رمز ارز متعلق به بیت کوین می باشد.

در ابتدا و زمانی که بیت کوین یکی از معدود رمز ارزهای موجود در این حوزه بود، این شاخص تقریبا به ۱۰۰ درصد نزدیک بود اما با گذشت زمان و معرفی شدن رمز ارز های جدید، از تسلط بیت کوین بر بازار کاسته شد. بعد از معرفی اتریوم (ETH) و استاندارد توکن ERC-20، این شاخص با کاهش شدیدی روبرو شد. امروزه این شاخص وابسته به وضعیت آلت کوین ها است.

در واقع در بازار رمز ارز برای سنجش شاخص تسلط، بیت کوین در یک کفه ی ترازو و مابقی آلت کوین ها در کفه ی دیگر قرار می گیرند. زمانی که آلت کوین ها شروع به روند صعودی کنند و به اصطلاح فصل آلت کوین ها شود، از شاخص تسلط بیت کوین کاسته خواهد شد. باید اشاره کرد که بازار گاوی و یا خرسی نمی تواند تاثیر مستقیم زیادی روی این شاخص داشته باشد زیرا در بیشتر اوقات بیت کوین و آلت کوین ها روند مشترکی دارند و در واقع می توان گفت همبستگی قابل توجهی بین بیت کوین و دیگر آلت کوین ها وجود دارد.

باید به این نکته توجه داشت که تسلط بیت کوین اگرچه شاخص مهمی است و گویای اطلاعات مناسبی از وضعیت بازار است، اما نشان دهنده ی ارزش واقعی بیت کوین نخواهد بود. زیرا دلایلی همچون فورک های از پیش ماین شده روی ارزش کل بازار تاثیر غیر واقعی خواهند گذاشت. همانطور که اشاره شد بیت کوین در ابتدا تنها رمز ارز شناخته شده ی بازار بود و در حدود ۱۰۰ درصد بازار را در دست داشت. اما امروزه با وجود رمز ارزهای محبوب دیگر، از این شاخص کاسته شده است. در انتها باید ذکر کرد که این شاخص نشان دهنده ی با ارزش و یا بی ارزش بودن بیت کوین نیست. از این شاخص برای درک بهتر رفتار بازار می توان استفاده کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید