آشنایی با آلت‌کوین‌ و انواع آن

0
171

آلت‌کوین‌ (Altcoins) رمز ارزهایی هستند که پس از موفقیت بیت کوین (BTC) فعالیت خود را آغازکردند. این رمز ارزها معمولا به عنوان جایگزین بهتر بیت کوین به بازار ارائه می شوند. اصطلاح آلت کوین در اشاره به تمام رمزارزها به استثنای بیت کوین استفاده می‌شود. برخی از تخمین‌ها نشان می‌دهند که در حال حاضر در حدود ۵ هزار رمز ارز وجود دارد. بنابر اطلاعات CoinMarketCap  در جولای سال ۲۰۲۰ آلت کوین‌ها بیش از ۳۸ درصد از بازار رمزارزهای جهان را تشکیل می‌دادند.

شناخت آلت‌کوین

Altcoins از دو واژه Alt  و Coin تشکیل شده‌است و تمام گزینه‌های جانبی بازار رمز ارز را در بر می‌گیرد.  موفقیت بیت کوین به عنوان نخستین رمز ارز دیجیتال همتا به همتا، مسیر را به خوبی برای آلت کوین‌ها هموار کرد. بسیاری از آلت کوین‌ها در تلاش هستند که محدودیت‌های بیت کوین را هدف قرار دهند.  یک آلت کوین برای موفقیت در رقابت با بیت کوین باید از مزیتی برخوردار باشد که بیت کوین در ارائه آن ناتوان باشد.

 بسیاری از آلت کوین‌ها روی چارچوب‌های بنیادین بیت کوین استوار شده‌اند. بنابراین بسیاری از آن ها از شیوه همتا به همتا استفاده می‌کنند. آنها سعی دارند راه‌های بهتر و مقرون به‌صرفه‌ای را جهت انجام تراکنش روی بستر اینترنت ایجاد کنند. حتی با وجود همپوشانی‌های فراوان نیز آلت کوین‌ها از یکدیگر بسیار متفاوت هستند.

انواع آلت‌کوین‌

همگام با توسعه آلت کوین‌ها، دسته‌بندی‌های متفاوتی نیز روی کار آمد. برخی از اصلی‌ترین انواع آلت کوین‌ها رمزارزهای وابسته به استخراج، استیبل کوین‌ها، توکن‌های اوراق بهادار و توکن‌های کاربردی (Utility Token) است. از این گذشته حرکت‌هایی به سمت جدا شدن برخی از این مفاهیم از آلت کوین نیز در جریان است. اگر این جریان همچنان ادامه داشته باشد احتمالا در آینده اصطلاح آلت کوین تنها به رمزارزهای وابسته به استخراجی به جز بیت کوین اتلاق می‌شود.

آلت‌کوین‌ وابسته به استخراج

این آلت‌کوین‌ دارای پروسه استخراج هستند. در این پروسه سکه‌های جدید از طریق حل کردن مسائل چالش‌برانگیز به منظور ایجاد یک بلاک جدید ایجاد می‌شوند. این گروه در مقایسه با دیگر آلت کوین‌ها شباهت بیشتری به بیت کوین دارند. اکثر آلت کوین‌های شاخص در این دسته‌بندی جای می‌گیرند. اتریوم (ETH) یکی از شناخته‌شده‌ترین آلت کوین‌های وابسته به استخراج است.

استیبل کوین‌ها

استیبل کوین‌ها با کاهش میزان نوسانات، به دنبال پیشی گرفتن از بیت کوین هستند. در عمل این کار از طریق گره زدن رابطه ارزش این سکه‌ها به ارزهای سنتی امکان‌پذیر است. گزینه‌های متعدد برای حمایت از آلت کوین‌ها عبارت از دلار آمریکا، یورو و طلا می باشد. لیبرای فیس‌بوک (Libra) با وجود اینکه هنوز راه‌اندازی نشده‌است با  اختلاف معروف‌ترین استیبل کوین موجود به شمار می‌رود. از نظر کاربرد در بازار کنونی، تتر (USDT) نیز به عنوان یکی از سرآمد های بازار رمز ارز مطرح است.

توکن‌های اوراق بهادار

نوع دیگر آلت‌کوین‌ توکن اوراق بهادار است. این توکن‌ها وابسته به یک کسب و کار هستند و غالبا در زمان عرضه اولیه سکه (ICO) راه‌اندازی می‌شوند. توکن‌های اوراق بهادار (Security Tokens) یادآور سهام سنتی هستند و با وعده سهیم شدن در پرداخت یا مالکیت یک کسب و کار همراه است.

 توکن‌های کاربردی

یوتیلیتی توکن (Utility Token) درخواست استفاده از خدمات را به همراه درآمد و غالبا در بخشی از عرضه اولیه سکه ICO به فروش می‌رساند. Filecoin یکی از بهترین نمونه‌های توکن‌های کاربردی است که در یک عرضه اولیه سکه حضور داشت. این رمز ارزها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با فایل‌های حافظه ابری قابل معاوضه باشند.

نخستین نمونه‌های آلت کوین‌

 نخستین آلت‌کوین مورد توجه Namecoin بود که بر اساس کدهای بیت  کوین و با استفاده از الگوریتم اثبات انجام کار (POW) روی کار آمد. منبع Namecoin  نیز درست مانند بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون سکه بود. این رمز ارز که در آغاز از بیت کوین منشعب شده بود در آوریل سال ۲۰۱۱ معرفی شد. این رمز ارز دامنه‌های کاربران را کمتر به معرض نمایش می‌گذاشت. Namecoin به کاربران اجازه می‌داد که با استفاده از دامنه. bit در شبکه ثبت نام کرده و استخراج را از سر بگیرند. این کار با هدف افزایش میزان ناشناس ماندن هویت کاربران و  افزایش مقاومت در برابر سانسور انجام شد.

لایت کوین (LTC) که در اکتبر سال ۲۰۱۱ فعالیت خود را آغاز کرد به نام «نقره‌ای برای طلای بیت کوین» معروف شد. با وجود اینکه لایت کوین از نظر بنیادی شباهت‌های بسیاری در کد نویسی و عملکرد با بیت کوین دارد، اما این ارز به شیوه‌های متعددی از بیت کوین متمایز می‌شود. همین امر اجازه می‌دهد که استخراج تراکنش‌ها در فاصله‌های زمانی کوتاه‌تری انجام شود. از این گذشته این رمز ارز امکان استخراج ۸۴ میلیون سکه را نیز فراهم کرده‌است. این میزان دقیقه چهار برابر از محدودیت ۲۱ میلیونی بیت کوین می باشد. 

منبع: Investopedia

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید