آشنایی با استیبل‌کوین‌ها و ابعاد آن!

1
201

استیبل‌کوین‌ها نوعی رمزارز هستند که ارزش آنها به یک دارایی دیگر وابسته است.

 ممکن است قیمت این رمز ارزها به قیمت ارزهای سنتی مانند دلار آمریکا وابسته باشد و ممکن است که برخی از استیبل کوین‌ها به ارزها یا فلزهای گران‌بها و یا تلفیقی از آنها نیز وابسته باشند. با این وجود گویا ارزهای سنتی بدون پشتوانه بیش‌ترین محبوبیت را در بازار فعلی به خود اختصاص داده‌اند و این بدان معنا است که در شرایط فعلی یک استیبل کوین برابر با یک دلار آمریکا می‌باشد.

 استیبل‌کوین‌ها با هدف رفع طبیعت سرشار از نوسان رمزارزها روی کار آمده‌اند. این ارزها غالبا بدون مرکزیت هستند و به این معنا است که پشتیبانی و حمایت از مجموع استیبل کوین‌هایی که در بازار در گردش هستند با دارایی‌هایی است که در صندوق‌های مالی ذخیره می‌شوند تأمین خواهد شد. به عبارت ساده اگر سکه‌هایی به ارزش ۵۰۰ دلار که به دلار وابسته هستند در بازار گردش داشته باشند، حتما ۵۰۰ هزار دلار ارز نیز در بانک ذخیره شده‌است.

حامیان رمزارزها با وجود صعودهای ناگهانی و سقوط‌های غیرمنتظره بیت کوین باور دارند که استیبل کوین‌ها تمامی شک‌های موجود در زمینه نرخ تبدیل مشتری را در بازار رمزارزها از میان برداشته و همین امر این ارزها را به ابزار خوبی برای مبادله و خرید و فروش کالا و خدمات تبدیل کرده‌است.

برخی از نمونه‌های بهترین استیبل‌کوین‌ها موجود عبارت هستند از تتر (USDT)، دلار جمینی (GUSD) و کوین‌های وابسته به دلار آمریکا Coinbase (USDC). میزان تقاضا برای چنین ارزهایی دائما در حال افزایش است. در ماه دسامبر Cointelegraph، گزارشی منتشر کرد که میزان تراکنش‌های درون شبکه ۴ مورد از برترین استیبل کوین‌ها در طی سه ماه به چیزی در حدود ۵ میلیارد دلار رسیده‌است.

نحوه عملکرد این رمزارزها به چه شکلی است؟

همان‌طور که از نام این رمز ارزها مشخص است، به شکلی طراحی شده‌اند که همواره ارزش و قیمت ثابتی داشته باشند.

سه راه متفاوت برای دست یافتن به چنین امری وجود دارد. این راه‌ها امکان ایجاد فضایی سالم را فراهم کرده‌اند که همزمان با تأمین ثبات ارزهای سنتی مزایای حاصل از بدون مرکزیت بودن ارزهای دیجیتال را نیز به همراه خواهد داشت. بدون وجود استیبل‌کوین‌ها پرداخت وام‌ها در حالی که از رمزارزها نیز در کنار ارز سنتی استفاده شود، کمی خطرناک است؛ زیرا این احتمال وجود دارد که ظرف یک مدت کوتاه ارزش ارزی که برای ضمانت پرداخت خود در نظر گرفته‌اید به کلی از بین برود. به همین ترتیب دریافت حقوق سالانه در قالب رمزارز نیز به همین شکل خواهد بود. چراکه هر لحظه ممکن است قیمت رمزارزها با کاهش شدیدی روبه‌رو شود. در دنیای واقعی این درست مانند این است که ناگهان متوجه شوید که قیمت شیر از ۱ دلار به ۳ دلار رسیده و ارزش پول شما نیز به شدت کاهش پیدا کرده‌است.

اولین نمونه از استیبل‌کوین‌ها با ارزهای سنتی همراه شدند. برای هر استیبل کوین ۱ دلار نیز از سوی یک واحد سرپرستی مرکزی قابل اعتماد مانند بانک ذخیره می‌شود. این بدان معنا است که از نظر تئوری بدون پرداخت هزینه، این امکان وجود دارد که ارز سنتی را با رمزارز تعویض کنید. در برخی از موارد برخی از کالاها نیز به عنوان وثیقه برای تضمین ارزش رمزارز به کار برده شده‌اند و این اقدام در پی پرده‌برداری دولت ونزوئلا از برنامه راه‌اندازی پترو (Petro) روی داد. پترو سکه‌ای است که ارزش آن در ارتباط مستقیم با یک بشکه نفت قرار دارد.

نوع بعدی، استیبل کوین‌هایی هستند که از حمایت رمزارزها برخوردار هستند. «آیا این بدان معنا است که همچنان احتمال بروز نوسانات در قیمت ارز وجود دارد؟» در پاسخ به این سوال باید گفت بله این امر تا حدودی امکان‌پذیر است. برخی از تأمین‌کنندگان نیز سعی می‌کنند که به شیوه دیگری با این مشکل روبه‌رو شوند. آنها برای هر یک دلار رمزارز دو دلار را در صندوق نگهداری می‌کنند. به این ترتیب بدون مرکزیت بودن سیستم همچنان پابرجا می‌ماند. اندوخته ارزی تمامی اثرات ناشی از نوسانات را جذب می‌کند، اما نقطه منفی در این بین این است که برای احیا کردن و نجات دادن رمزارزها به صرف هزینه‌های هنگفتی نیاز خواهد بود.

آخرین نوع از این استیبل‌کوین‌ها نیز بدون مرکزیت هستند. این سکه‌ها به کلی با ایده استفاده از صندوق ذخیره مخالفت کرده‌اند. قراردادهای هوشمند این سکه‌ها نقش مشابهی با بانک را برعهده دارد. آنها میزان عرضه و تقاضا را در چرخه خرید و فروش سکه‌ها زیر نظر می‌گیرند. زمانی‌که قیمت‌ها بیش از اندازه پایین باشد سکه‌ها خرید‌اری شده و با افزایش قیمت سکه‌ها برای فروش گذاشته می‌شوند. هدف نهایی ثبات قیمت‌ها در مقایسه با ارز پشتیبانی چون دلار است.

صرف نظر از اینکه کدام شیوه به کار گرفته شود، اگر این‌ها بخشی جدایی‌ناپذیر از آینده رمزارزها نشود و تنها یک هدف باشد، هیچ ارزشی نخواهد داشت.

چرا استیبل کوین‌ها تا این اندازه محبوب شده‌اند؟

این رمز ارزها عدم قطعیت در مورد نقد شوندگی را به کلی برای مشتریان از میان برداشته‌اند. این ارزها به نوعی قابل پیش‌بینی هستند؛ این همان چیزی است که از سوی بسیاری از کشورها در زمینه ارزهای رایج میسر نشده‌است. این همان دلیلی است که سبب شد کشوری مانند ونزوئلا که با تورم‌های شدیدی دست به گریبان است و از نظر سیاسی نیز ثبات ندارد رمزارز انحصاری خود را ایجاد کند.

استیبل‌کوین‌ها فضایی امن را برای ذخیره دارایی‌ها در اختیار مالکان قرار می‌دهند. در حالی‌که اوضاع برآشفته است، این ارز می‌تواند اندوخته قابل اعتمادی برای مشتریان باشد. در این حالت مشتریان این امکان را در اختیار دارند که زمانی که اوضاع بازار ناامن است در کم‌ترین زمان ممکن دارایی خود را از رمزارزها به استیبل کوین‌ها تغییر دهند و دیگر نیاز به تعویض دارایی با ارزش‌های سنتی نخواهد بود.

این نوع تبدیل‌ها در مقایسه با تبدیل به ارزهای سنتی هزینه کمتری را در پی دارد. در واقع هزینه کارمزد انجام پرداخت و تأمین‌کننده‌هایی چون بانک نیز از میان برداشته می‌شود. در ابتدای ماه آوریل تتر به بالاترین نرخ خود در میزان تراکنش‌های روزانه دست یافت. بنابر گزارش‌های به دست آمده از CoinMarketCap، این استیبل کوین پا به پای بیت کوین در حال حرکت است.

برخی از شکوفایی و محبوبیت استیبل‌کوین‌ها درگرو نحوه معاوضه و تبادل رمزارزها است. نکته اصلی در این حوزه در میان دسترسی مشتریان است. با افزایش آگاهی مشتریان، استقبال از استیبل‌کوین‌ها نیز بیشتر شده است. اخیرا اعلام شد که OKEx ششمین بازار بزرگ جهان در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی استیبل کوین انحصاری خود بوده‌است. بایننس نیز به عنوان بزرگ‌ترین بازار معاملات جهان به طرز بی‌سابقه‌ای تعداد ارزهایی را که برای معامله پیشنهاد می‌دهد، افزایش داده‌است.

شک و شبهه در رابطه با استیبل کوین ها

تتر یکی از شناخته‌شده‌ترین استیبل کوین‌هایی است که به دلایل زیادی در طی سال‌های اخیر بحث و اختلاف نظرهایی را ایجاد کرده‌است. مطالعه‌ای که از سوی مراجع آکادمیک و دانشگاهی انجام شده مبنی بر آن است که این سکه به منظور دست‌کاری قیمت‌های بازار در سال ۲۰۱۷ و همگام با انفجار قیمت‌ها روی کار آمد. محققان بر این باور هستند که نیمی از قیمت بیت کوین در ماه دسامبر ۲۰۱۷ تحت‌تأثیر استیبل کوین بوده است.

سوالاتی در این خصوص که آیا تتر از اندوخته دلاری کافی برای ضمانت تمام استیبل‌کوین‌های خود برخوردار است یا خیر نیز مطرح شده‌است. این در حالی است که در یک بررسی رسمی که در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ انجام شد، مشخص شد که صندوق‌های ذخیره تتر هیچ مشکلی ندارند. در ماه مارس ۲۰۱۹ زنگ خطرها برای برخی از مشتاقان رمزارز به صدا درآمد. در این تاریخ ادعاهای مبنی بر پشتیبانی دلار از تتر رو به خاموشی رفت.

دیگر مدافعان استیبل‌کوین‌ها همچون جرمی الر (Jeremy Allaire) که در پاییز ۲۰۱۸، USDC را در Circle راه‌اندازی کرده بود درخواست کرد که «استانداردهای باز از سوی شرکت‌ها» میسر شود. او همچنین افزود که سطح بالاتری از خودمختاری و مدیریت درونی به کاربران آرامش خاطر خواهد داد و در نهایت به روند توکنی شدن اقتصاد جهان نیز کمک خواهد کرد. به این ترتیب فضایی برای صنعت رمز ارز ایجاد خواهد شد که در نتیجه ارز جایگزینی را به جای ارزهای سنتی ارائه نخواهد کرد.

دیگر منتقدان نیز این مسئله را مطرح کرده‌اند که وجود استیبل‌کوین‌ها قدرت و پتانسیل دیگر رمزارز را به مخاطره می‌اندازد. این رمزارزها تلاش‌های بسیاری را در راستای توسعه اقتصاد خود در پیش گرفته‌اند و ارزش امروزی خود را در طی سال‌ها تلاش و ممارست به دست آورده‌اند. اگرچه این ارزها به منظور ایجاد یک اندوخته امن برای مشتریان رمزارز در نظر گرفته شده‌اند، اما این حقیقت که استیبل کوین درآمد مالی کمی را پیشنهاد می‌دهد از نظر برخی از منتقدان یک نقطه ضعف است.

 استیبل‌کوین‌ها از سوی چه کسی صادر می‌شوند؟

اگرچه برخی از نظرات مبنی بر آن است که این اقدام از سوی غول‌های مالی به منزله مهر تأییدی بر عملکرد و قابلیت استیبل کوین‌ها است، اما کسانی چون مدیر عامل ریپل با حمله به JPM Coin این‌گونه اظهار نظر کرده‌اند که این ارز هیچ‌گونه توانایی برای به اشتراک‌گذاری و استفاده از اطلاعات ندارد. این بدان معنا است که دیگر بانک‌ها نیز در پیاده‌سازی این تکنولوژی موفق نخواهند بود. مؤسس Morgan Creek Digital Capital آنتونی پامپلیانو (Anthony Pompliano) از این نیز پیش‌تر رفته است. او با استفاده از پادکست خبری خود اعلام کرده است که «ما باید هر کاری را که می‌توانیم انجام دهیم تا از موفقیت JPMorgan در هدفی که در طلب آن است جلوگیری کنیم» چرا که این کار به معنی اعتماد به یک بانک وال‌استریت است «که سابق بر این متهم به تبهکاری شده بود.»

در نقطه دیگری IBM نیز شبکه جهانی بلاک چین خود را راه‌اندازی کرده‌است، این شبکه در تعامل و همکاری با شبکه Stellar قرار دارد. این شبکه به دنبال ساخت شبکه پرداخت برون مرزی در جهان است. در همین حوزه است که بانک‌های بین‌المللی نیز قادر خواهند بود استیبل کوین خود را ایجاد کنند و برای تضمین آن نیز از ارز سنتی استفاده کنند. تاکنون مؤسسه‌هایی از کشورهای برزیل، کره جنوبی و فیلیپین تمایل خود را در این زمینه اعلام کرده‌اند.

این امکان وجود ندارد که بدون اشاره به فیس‌بوک سخنان خود را تمام کنیم. این کمپانی در طی سال‌های اخیر ده‌ها مهندس را برای راه‌اندازی استیبل کوین که از حمایت ارزهای سنتی برخوردار باشد استخدام کرده‌است. کاربران با اتکا بر این ارز امکان پرداخت وجه در سراسر جهان را در اختیار خواهند داشت. این امر تا حدی زیادی به شبکه اجتماعی کمک می‌کند که با استفاده از صنعت حواله، تحولی شگرف را شاهد باشد؛ چرا که کارگران خارجی قادر خواهند بود با پرداخت کارمزد کم‌تر به اقصی نقاط جهان پول واریز کنند. سکه‌های فیس‌بوک برای کمپانی‌هایی که در حال تقلا برای مقابله با رسوایی‌هایی امنیتی و یافتن درآمدی هستند که به تبلیغات نیاز نداشته باشد، یک موهبت ارزشمند به شمار می‌رود.

آیا استیبل‌کوین‌ها کاملا بدون مرکزیت خواهند بود؟

برخی از حامیان استیبل‌کوین‌ها نگران هستند که وابستگی یک رمزارز به دلار آمریکا آن هم به شکل مستقیم به این معنا است که این ارز به شکل اجتناب‌ناپذیری به سیستم بانکی نیز وابسته است. این به این معنا خواهد بود که آنها تا حد زیادی به زیرساخت‌های دارای مرکزیت نظام بانکی وابسته خواهند بود. این همان چیزی است که ساتوشی ناکاموتو بیش از یک دهه پیش و در زمان پایه‌ریزی طرح خود سعی داشت از آن اجتناب کند.

Equilibrium می‌گوید سعی کرده‌است با اطمینان از اینکه استیبل کوین او یعنی EODT تا ۱۷۰ درصد از وثیقه برخوردار است، آن را از خطرات احتمالی دور نگه دارد. این امر این‌گونه محقق شده‌است که هر یک EODT برابر با یک دلار ارزش دارد. این شرکت اعلام کرده‌است که چارچوب کاری آنها «اولین استیبل کوین دارای وثیقه و بدون مرکزیت جهان را در بلاک چین EOS ایجاد کرده‌است و در اختیار همگان قرار می‌دهد» او با این کار نگرانی‌های مربوط به میزان امنیت و ثبات رمزارزها را به کلی از میان برداشته‌است.

در حال حاضر تنها EOS به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این پلتفرم به‌دنبال پیاده‌سازی راهکاری است که در تمام زنجیره‌ها قابل اجرا باشد و حتی سبدی از رمزارزها را نیز به عنوان وثیقه می‌پذیرد.

با وجود استیبل کوین‌هایی که هر لحظه راه‌اندازی می‌شوند و حجم در حال افزایش معاملات، این بخش از بازار رمزارزها همچنان در حال افزایش است. بی شک موارد جدید استفاده از استیبل‌کوین‌ها نیز از راه می‌رسد و به احتمال زیاد مشتریانی را که تاکنون از شرکت در بازار ارزهای دیجیتال سرباز زده‌اند نیز وسوسه خواهد کرد.

منبع: Cointelegraph

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید