مزایای پرداخت با بیت‌کوین!

0
255

به دلیل طبیعت خاص و منحصر‌به‌فرد رمزارزها انجام تراکنش‌ها با استفاده از بیت‌کوین (BTC) در مقایسه با ارزهای دارای پشتیبانی مزایای بسیاری را به دنبال دارد. ظرف یک دهه سپری شده، افق پیش روی رمزارز مدام تغییر کرده‌است. به همین دلیل کاربران باید قبل از هر اقدامی مراقب خطرات و مزایای موجود باشند. همان‌طور که گفته شد بیت‌کوین به گونه‌ای طراحی شده‌است که مزایای قابل‌توجهی را در مقایسه با دیگر روش‌های پرداخت در اختیار کاربران قرار دهد. در ادامه از نزدیک نگاهی به این مزایا می‌اندازیم؛ اما قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم بهتر است بدانیم که بیت‌کوین چیست و چگونه عمل می‌کند. درک بهتر نحوه طراحی بیت‌کوین سبب می‌شود که به سادگی به مزایای استفاده از این ارز برای پرداخت نیز پی ببرید.

بیت‌کوین چیست؟

بیت‌کوین یک سیستم رمزارز است که بدون مرکزیت و به صورت همتا به همتا عمل می‌کند. این سیستم به کاربران خود اجازه می‌دهد که تراکنش‌های خود را با استفاده از واحد دیجیتالی به نام بیت کوین انجام دهند. این ارز از سال ۲۰۰۹ و از سوی فردی مرموز به نام ساتوشی ناکاموتو فعالیت خود را آغاز کرد. به‌تدریج شبکه بیت کوین تسلط فضای رمزارزها را به دست گرفته و حتی به تعریفی درباره سیستم رمزارز نیز بدل شده‌است. این ارز آلت‌کوین‌های زیادی را به دنبال خود ایجاد کرده و همین امر سبب شده‌است که بیت کوین در نگاه بسیاری از کاربران یک جایگزین مناسب برای ارزهای دولتی نظیر دلار، یورو، طلا و نقره به شمار رود.

اما اگر واقعا ابزارهای سنتی متفاوتی وجود دارند که در پرداخت‌ها به کار گرفته می‌شوند، پس اصلا چه نیازی به بیت‌کوین است؟ یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های بیت‌کوین بدون مرکزیت بودن آن است. این بدان معنا است که هیچ مقام مرکزی، مدیریت یا قانون‌گذاری این ارز را بر عهده ندارد. همین امر در نگاه اول فورا این ارز را از ارزهای سنتی بدون پشتوانه مجزا می‌کند. پرداخت‌های بیت کوین از طریق یک شبکه خصوصی از کامپیوترها انجام می‌شود که دفتر کار توزیع شده‌ای را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

نحوه کار بیت‌کوین!

هر تراکنش در لحظه روی بلاک چین که در این کامپیوترها وجود دارد ثبت می‌شود و در نتیجه بلاک چین موجود نیز در همان لحظه به‌روزرسانی می‌شود و همه کاربران در جریان آخرین تغییرات قرار می‌گیرند. بلاک چین نقش یک دفتر کار توزیع شده را ایفا می‌کند و به همین دلیل نیاز به وجود یک قدرت مرکزی برای ثبت و نگهداری سوابق را به کلی از میان برمی‌دارد.

بیت کوین مانند ارز سنتی از سوی بانک مرکزی یا دولت صادر نمی‌شود. در عوض بیت کوین‌ها به وسیله کامپیوترها و با حل کردن الگوریتم‌های پیچیده ریاضی که رو به‌روز دشوارتر می‌شوند، استخراج می‌شوند. در این حالت بیت کوین‌ها با تأیید بلاک‌هایی که به بلاک چین افزوده می‌شود تولید می‌شوند؛ اما از طرفی ممکن است این ارز با پرداخت ارز دولتی خریداری شده و در کیف پول بیت کوین کاربر اندوخته شود. امکان دسترسی به این کیف پول نیز از طریق کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه میسر است.

مزایای بیت کوین

اکنون که یک بازبینی شفاف از بیت‌کوین را پشت سر گذاشته‌ایم؛ بهتر متوجه می‌شوید که این رمزارز چگونه مزایای قابل توجهی را برای کاربران به همراه داشته است.

۱. استقلال کاربر

اولین جذابیت بیت‌کوین برای کاربران و یکی از اولین اصول این رمزارز نیز مسئله استقلال است. ارزهای دیجیتال حداقل روی کاغذ به کاربران اجازه می‌دهند که به صورت کاملا مستقل کنترل دارایی خود را در اختیار داشته باشند و این همان چیزی است که در ارزهای سنتی مشاهده نمی‌شود. کاربران کنترل نحوه خرج کردن دارایی خود را در اختیار دارند و لازم نیست برای این کار از وساطت مقاماتی مانند بانک یا دولت استفاده کنند.

۲. دقت

معاملات بیت کوین دقیق و محرمانه است. تنها در صورتی معامله‌ها در ارتباط با هویت فردی او قرار می‌گیرد که کاربر شخصا تراکنش‌های خود را منتشر کند. در غیر این صورت درست مانند حالتی که خریدی با وجه نقد صورت می‌گیرد، یافتن هویت واقعی او به سادگی امکان‌پذیر نیست. در حقیقت آدرس‌های بی‌نام و نشانی که برای کاربران در نظر گرفته شده‌است پس از تراکنش تغییر می‌کند. این به این معنی نیست که تراکنش‌های بیت کوین کاملا بی‌نام و نشان هستند و به هیچ عنوان امکان ردیابی تراکنش‌ها وجود ندارد، اما آدرس‌ها به شکل مستقیم به یک فرد اشاره ندارد و این موضوع با برخی از سیستم‌های پرداخت سنتی تفاوت دارد.

۳. تمرکز روی سیستم همتا به همتا

سیستم پرداخت بیت‌کوین کاملا به صورت همتا به همتا عمل می‌کند. بنابراین کاربران قادر هستند که پرداخت‌هایی را از سوی کسانی که در سراسر جهان در شبکه حضور دارند، دریافت کنند. برای انجام این کار نیز هیچ نیازی به دریافت تأیید از سوی یک مقام یا مرجع خارجی وجود ندارد.

۴. حذف کارمزدهای بانکی

با وجود اینکه هزینه انجام تراکنش بین دریافت‌کننده و پرداخت‌کننده ارز وجود دارد و کارمزدهایی برای نقد کردن و سپرده‌گذاری نیز در نظر گرفته شده‌است، اما کاربران نیازی به پرداخت کارمزدهای متداول در سیستم ارزهای سنتی ندارند. این بدان معنا است که دیگر خبری از پرداخت هزینه نگهداری یا کارمزد برای حداقل موجود حساب یا برداشت بیش از حد تعیین شده و غیره نیست.

۵. کارمزدهای پایین برای پرداخت‌های بین‌المللی

نقل و انتقالات استاندارد و پرداخت‌های خارجی با پرداخت کارمزد و هزینه‌های متعددی نیز همراه است. از آنجایی که تراکنش‌های بیت‌کوین بدون نیاز به وساطت موسسه یا دولت میسر می‌شود، هزینه انجام تراکنش‌ها نیز بسیار پایین است. همین ویژگی به یکی از گزینه‌های مناسب برای مسافران تبدیل شده‌است. از این گذشته تمامی تراکنش‌هایی که در بیت کوین انجام می‌شود با سرعت بالایی رخ می‌دهد و نیازی به تأیید‌های بی‌ارزش مقامات و انتظار نیز نخواهد بود.

۶. پرداخت از طریق گوشی تلفن همراه

درست مانند بسیاری از سیستم‌های پرداخت، کاربران بیت کوین نیز این امکان را در اختیار دارند که از هر نقطه‌ای از جهان و تنها با دسترسی به اینترنت قادر به انجام تراکنش‌ها باشند. این بدان معنا است که کسی که پرداخت را انجام می‌دهد برای خرید یک محصول نیازی به مراجعه به بانک یا فروشگاه ندارد. اگر چه برخلاف پرداخت‌های آنلاینی که از طریق حساب‌های کاربری آمریکا انجام می‌شود، دیگر برای انجام تراکنش نیازی به درج اطلاعات فردی نخواهد بود.

۷. در دسترس بودن

از آنجایی که کاربران امکان دریافت و پرداخت بیت‌کوین با گوشی تلفن همراه و کامپیوتر را در اختیار دارند؛ بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده‌است که در دسترس افرادی باشد که به سیستم بانک‌داری، کارت‌های اعتباری و دیگر روش‌های پرداخت دسترسی ندارند.

منبع: Investopedia

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید