آشنایی با دیفای (DeFi) و ویژگی های آن!

0
279

رمزارزها وعده داده‌اند که پول و پرداخت وجه را در سراسر جهان و برای همه مردم امکان‌پذیر کنند. فرقی نمی‌کند که در کجای جهان سکونت داشته باشید، رمزارز کار را برای شما ساده می‌کند. به تازگی اقداماتی که در زمینه دارایی بدون مرکزیت دیفای (DeFi) یا دارایی باز انجام شده‌است و این وعده‌ها را یک گام به جلو رانده است. جهانی را تصور کنید که گزینه‌های متفاوتی برای انجام تمام خدمات مالی امروزی در آن فراهم شده باشد. به این ترتیب تمام خدمات مانند پس‌انداز، اخذ وام، انجام معامله، بیمه و غیره در اختیار همه کسانی که یک گوشی هوشمند در اختیار دارند و به اینترنت متصل هستند، قرار می‌گیرد.

تمام این موارد از طریق قراردادهای هوشمند شبکه بلاکچین مانند اتریوم امکان‌پذیر است. قراردادهای هوشمند قراردادهایی هستند که در شبکه بلاکچین به اجرا گذاشته می‌شوند. در این حالت هرگاه شرایط از پیش تعیین‌شده‌ای روی دهد این قراردادها به اجرا گذاشته می‌شوند. این قراردادهای هوشمند به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند که عملکرد شبکه را به شدت بهبود بخشند. بنابراین دیگر تنها عملکرد ارسال و دریافت رمز ارز نخواهد بود. اکنون ما این برنامه‌ها را اپ‌های بدون مرکزیت یا دپ (Dapp) می‌نامیم.

دپ‌ها در واقع برنامه هایی هستند که به وسیله یک ماهیت منفرد ساخته و مدیریت نمی‌شوند و با استفاده از تکنولوژی بدون مرکزیت ایجاد شده‌اند. درحالی که بسیاری از مفاهیم تا حدودی آینده‌نگرانه هستند و به این موضوع دلالت دارد که دو فرد بیگانه از دو سوی جهان به شکلی مستقیم وارد مذاکره شوند؛ در این میان هیچ اثری از بانک‌ها نیز دیده نمی‌شود. امروزه بسیاری از دپ‌ها فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. دپ‌های دیفای (DeFi) وجود دارند که ساخت استیبل کوین‌ها را میسر می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید استیبل‌کوین‌ها ارزهایی است که به ارزش دلار آمریکا و ارزهایی از این دست وابسته هستند. دپ‌ها به شما اجازه می‌دهند دارایی خود را به کسی قرض بدهید یا آن را با دارایی دیگری معاوضه کنید. از این گذشته این امکان نیز وجود که استراتژی‌های متفاوتی را نیز برای دارایی خود در نظر بگیرید.

اما چه چیزی دیفای دپ‌ها را از بانک‌های سنتی متمایز می‌کند؟

عملکرد این تجارت‌ها از نظر بنیادی از سوی هیچ مؤسسه یا فردی مدیریت نمی‌شود. در عوض تمامی قوانین در قالب کدهایی با قراردادهای هوشمند که پیش‌تر به آنها پرداخته شد، نوشته شده‌اند. به محض اینکه قراردادهای هوشمند در شبکه بلاکچین معرفی شوند دیفای دپ‌ها قادر خواهند بود بدون دخالت عامل انسانی به عملکرد خود ادامه دهند. با این وجود توسعه‌دهندگان همراه با به‌روزرسانی‌ها و رفع مشکلات احتمالی موجود در این برنامه‌ها، دپ‌ها را ارتقا می‌دهند.

کدها به صورت کاملا شفاف روی شبکه بلاکچین در دسترس عموم قرار داده شده‌اند و امکان بررسی دقیق آن ها نیز وجود دارد. همین امر به گونه‌ای متفاوت منجر به جلب اعتماد کاربران می‌شود؛ چرا که هر کسی این فرصت را در اختیار دارد که به عملکرد قراردادهای هوشمند پی ببرد و از این گذشته خطاهای احتمالی موجود در آن را نیز شناسایی کند. تمام تراکنش‌های انجام شده نیز برای عموم به نمایش گذاشته می‌شود. اگرچه این امر سوالات بی‌شماری را در مورد امنیت شبکه ایجاد می‌کند. تراکنش‌ها به صورت پیش فرض کاملا به صورت ناشناس انجام می‌شوند. این بدان معنا است که تراکنش‌ها به طور مستقیم هویت حقیقی افراد را برملا نمی‌کنند.

دپ از روز نخست به گونه‌ای طراحی شده‌است که در تمام جهان قابل استفاده باشد. بنابراین تفاوتی نمی‌کند که در تگزاس سکونت دارید یا در تانزانیا؛ در هر صورت شما به خدمات یکسان در زمینه سرویس خدماتی و شبکه دیفای دپ‌ها دسترسی خواهید داشت. البته که قوانین محلی نیز روی این موضوع تأثیرگذار خواهد بود؛ اما از نظر فنی اکثر برنامه های دیفای در دسترس هر کسی خواهد بود که به اینترنت دسترسی داشته باشد.

برنامه های دیفای بی‌نیاز به اخذ مجوز برای ایجاد و مشارکت است. این بدان معنا است که هرکسی قادر است برنامه های دیفای را ایجاد کند؛ هر کسی نیز قادر به استفاده از این برنامه ها خواهد بود. برخلاف سیستم‌های مالی امروزی هیچ خبری از نگهدارنده درگاه ورودی یا حساب‌هایی مبتنی بر فرم‌های طولانی نیست. کاربران به طور کاملا مستقیم و از طریق قراردادهای هوشمند و از کیف پول های رمزارز خود با یکدیگر وارد تعامل می‌شوند.

ویژگی های کلیدی DeFi

امروزه تعدد برنامه های دیفای از هر زمان دیگری بیش‌تر شده‌است. این برنامه ها در حال حاضر نیز تا حد زیادی از اتلاف زمان و هزینه کاربران جلوگیری می‌کنند. در حقیقت پلتفرم‌های دیفای در نزدیکی تمام بخش‌های مالی مشاهده می‌شوند. با گسترش بخش مربوط به دیفای، لازم است بدانیم که برنامه های دیفای چه ویژگی‌های مشابه ای را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. در ادامه به برخی از متداول‌ترین ویژگی آن ها می‌پردازیم.

متن باز

 امکان طراحی اپلیکیشن‌های دیفای به شکل متن باز وجود دارد. کدهای متن باز به این حقیقت اشاره دارند که کدنویسی این برنامه ها عمومی است. به این ترتیب هر کسی امکان بررسی دقیق این کد را در اختیار داشته و از این گذشته امکان اعتبارسنجی کدها، امنیت و قابلیت‌های آن را نیز در اختیار دارد. کدهای متن باز به مراتب استوارتر و ایمن‌تر از کدهای امنیتی هستند و تمام این‌ها در نتیجه تعامل‌هایی است که در شبکه روی می‌دهد. علاوه بر این میزان اعتماد موجود در پلتفرم نیز به شدت ارتقا پیدا می‌کند. زیرا کاربران از اینکه هیچ کد مخرب و شیطنت‌آمیزی در شبکه به اجرا گذاشته شده‌است یا خیر نیز اطمینان حاصل می‌کنند.

شفافیت

دیفای شفافیت را به شیوه‌ای متفاوت در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. از آنجایی که اکثر عملکردهای دیفای در شبکه‌های عمومی از قبیل شبکه اتریوم اجرا می‌شوند تمامی تراکنش‌ها نیز برای عموم قابل مشاهده است. تفاوت اصلی این رویکرد در مقایسه با بانک‌های سنتی در این است که در این حالت حساب‌های کاربری به شکل مستقیم به هیچ فردی اشاره نمی‌کنند. در عوض حساب‌ها با نام‌های مستعار ایجاد می‌شوند و تنها یک آدرس عددی را در خود جای می‌دهند.

با وجود اینکه این حساب‌ها به شکل مستقیم به نام فردی اشاره ندارد، اما این امکان وجود دارد که در صورت لزوم از راه‌هایی برای پی بردن به هویت فردی که مالک این دارایی است استفاده شود. برنامه‌هایی مانند جست‌وجوکننده‌های بلاک در پیگیری تراکنش‌های انجام شده مفید خواهند بود.

مخاطب جهانی

دپ‌ها نمونه گسترده تلاش توسعه‌دهندگان در زمینه ارائه پلتفرم‌های مالی هستند. هرکسی از سراسر جهان امکان استفاده از پلتفرم‌های دیفای را دارد و تنها به یک گوشی هوشمند نیاز خواهد داشت که به اینترنت متصل باشد. در ادامه تنها ظرف چند دقیقه به کاربران جامعه دیفای خواهد پیوست.

متعاقبا دپ‌های دیفای این قابلیت را دارند که خدمات مالی را بدون نیاز به بانک‌ها در سراسر جهان و برای اولین بار برای کسانی فراهم کنند که تا پیش از این، از چنین خدماتی بی بهره بوده‌اند. این امر یک به‌روزرسانی عظیم از سیستم بانکی فعلی است. در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد از جمعیت جهان از خدمات بانکی بی نصیب هستند. از این مهم‌تر زمانی که به جوامعی می‌اندیشید که به خدمات بانکی دسترسی دارند، ممکن است روستایی دورافتاده در نظر شما مجسم شود یا مردمی را تصور کنید که در بیابان‌ها به سر می‌برند. اما حقیقت به گونه دیگری است. به عنوان مثال مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده‌است نشان می‌دهد که ۲۵ درصد از افراد خانه‌دار در آمریکا از خدمات بانکی استفاده نمی‌کنند. دیفای در چنین مواردی عملکرد واقعی خود را نشان می‌دهد.

بی نیاز از اخذ اجازه

بخش دیفای بدون دخالت نگهبان‌های درگاه‌های ورودی چون بانک‌ها به عملکرد خود ادامه می‌دهند. به این ترتیب هر کسی این امکان را دارد که راهکارهایی را برای عملکرد دیفای در نظر بگیرد و آن را به جهان عرضه کند. علاوه بر این هر کسی این امکان را نیز دارد که بدون نگرانی از بابت اخذ اجازه در این پلتفرم‌ها حضور داشته باشد. این استراتژی به شدت با سیستم مالی امروزی متفاوت است. در این سیستم‌ها کاربر باید با اخذ تاییدیه‌های متفاوت از سیستم، اجازه فعالیت در اقتصاد جهانی را دریافت کند.

هم‌کنش‌پذیری

یکی از دیگر از ستون‌های اصلی جامعه دیفای هم‌کنش‌پذیری است. هم‌کنش‌پذیری همان ویژگی است که این امر را ممکن می‌کند که با حضور توسعه‌دهندگان جدید در سیستم دیگر کارهای انجام شده از سوی توسعه‌دهندگان قبلی به باد فراموشی سپرده نشود. در عوض کاربران این امکان را در اختیار دارند که محصولات دیفای را برای افزایش میزان مشارکت خود در دوره جدید اقتصادی به کار بگیرند. به عنوان مثال یک کاربر این فرصت را در اختیار دارد که از استیبل کوین‌ها، مبادلات بدون مرکزیت و کیف پول در کنار یکدیگر استفاده کند. این استراتژی تنها به دلیل یکپارچگی در کاربرد سیستم‌های دیفای امکان‌پذیر شده است.

انعطاف‌پذیری

با در نظر گرفتن طبیعت باز محیط دیفای توسعه‌دهندگان مجاز هستند که انعطاف بیشتری را در پلتفرم‌های مورد نظر خود ایجاد کنند. کاربران نیز گزینه‌های متعددی را پیش رو خواهند داشت. در حقیقت حتی این امکان برای کاربران وجود دارد که در صورتی که از رابط کاربری فعلی راضی نبودند رابط کاربری مورد نظر خود را ایجاد کنند.

اکنون هنوز در ابتدای مسیر تحول و شکوفایی دپ‌ها هستیم. بنابراین کاربران دیفای باید تحقیقات لازم را درباره محصولات و خدمات این سیستم انجام دهند. قراردادهای هوشمند نیز درست مانند هر کد کامپیوتری دیگری در مقابل اشتباهات برنامه نویسی و هک‌ها‌ی شیطنت آمیز آسیب‌پذیر است.

منبع: Securities

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید