آدام بک: اتریوم و بسیاری از رمز‌ارزها، طرح پانزی می‌باشند!

0
218

در جامعه رمز ارزها اختلاف بین طرفداران بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) بیشتر شده و در همین راستا، آدام بک (Adam Back)، تحلیل گر و مدیر عامل شرکت BlockStream، از اتریوم انتقادات فراوانی کرده است. وی اخیرا در یک توییتر به مقایسه اتریوم و طرح های پانزی پرداخته است.

“اتریوم، چارلز پونزی (Charles Ponzi)، بیت‌کانکت (Bitconnect)، برنی مدآف (Bernie Madoff)، وان کوین (OneCoin)، استلار (XLM)، کاردانو (ADA)، ریپل (XRP) و دن لارمر (Dan Larmer)، همه به نظر من شبیه هم می باشند.”

چارلز پونزی و برنی مدآف دو تا از معروف ترین سازندگان طرح های پانزی به حساب می آیند، در حالی که بیت کانکت و وان کوین پروژه های معروف رمز ارزها هستند که به عنوان طرح های پانزی شناخته می شوند. آدام پیشتر با روزنامه نگاری به نام لیا هیلپرن (Layah Heilpern) در تلویزیون مصاحبه کرده بود و در پاسخ به این سوال که تصور می کند اتریوم یک پروژه کلاهبرداری است یا از نظر DApps، توانسته ارزشی به اکوسیستم اضافه کند، پاسخ داد:

“خب ۷۰ درصد همه آنها از قبل استخراج شده اند. به نظر شما چه چیزی کلاهبرداری بزرگ است؟ “

بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین (vitalik buterin) عقاید آدام را تبلیغات قدیمی و خسته کننده خطاب کرد. بوترین در تاریخ ۶ آگوست با انتشار توییتی توضیح داد:

“استفاده از تبلیغات خسته کننده روز به روز کمتر و کمتر می شود. اتریوم در حال گسترش است، اثبات سهام و پذیرش در حال افزایش است، همه این موارد از طریق یک اکوسیستم بزرگ توزیع شده که به صورت موازی کار می کنند، به وجود آمده است. جزر و مد تاریخ برای حداکثر گرایی مطلوب نخواهد بود.”

این نخستین باری نیست آدام از اتریوم انتقاد می کند. وی در نوامبر سال گذشته اظهار داشت که اتریوم هم تراز استارت آپ بیوتکنولوژی Theranos است که ادعا کرده بود یک دستگاه پزشکی ساخته است. آدام به این موضوع اشاره کرد که مدیر Theranos، بیش از اندازه محو تبلیغات محصول جدید خود شد و تمرکز بر قابلیت های آن را در نظر نگرفت. اتریوم نیز درست همین مسیر را در حال طی کردن است. آدام بک از ابتدا طرفدار بیت کوین بوده و ادعا می کند چندین بار با بنیانگذار بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در ارتباط بوده است.

نگرانی طرفداران بیت کوین و حمله به اتریوم طبیعی است. زیرا به دنبال گسترش سریع پروژه های دیفای (DeFi) و به دنبال آن افزایش قیمت اتریوم می تواند پادشاه رمز ارزها را در معرض خطر قرار دهد. از ابتدای سال، قیمت اتریوم بیش از دو برابر رشد داشته است که بیشترین میزان این افزایش در یک ماه گذشته مشاهده شده است. بیت کوین نیز افزایش قیمت را تجربه کرد، اما به میزان اتریوم نمی باشد. همچنین روند صعودی دیگر برای اتریوم در نظر گرفته می شود، زیرا اتریوم ۲٫۰ به زودی عرضه خواهد شد.

منبع: Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید