هش (Hash) چیست و عملکرد آن چگونه است؟

0
264

هش به عملی اطلاق می‌شود که طی آن ورودی شامل عدد و حروف به خروجی رمزگذاری شده‌ای بدل می‌شود که دارای طول ثابتی است. هش با استفاده از الگوریتم ساخته می‌شود و برای مدیریت شبکه بلاک چین ضروری است.

هش چطور عمل می‌کند؟

هش ستون فقرات رمزارز بلاک چین است که یک دفتر کار توزیع شده به شمار می‌رود که از کنار هم قرار گرفتن بلاک‌ها ایجاد شده‌است. بلاک چین به تنهایی حاوی تراکنش‌های تأیید شده‌است و از اقدامات سودجویانه و دو بار خارج کردن ارز جلوگیری می‌کند. ارزش‌هایی که در نهایت کدگذاری می‌شوند در واقع دنباله‌ای از اعداد و حروف هستند که هیچ شباهتی به اطلاعات اولیه ندارند و هش نامیده می‌شوند. استخراج رمزارز در ارتباط مستقیم با این هش‌ها است. هش‌گذاری پردازش اطلاعات بلاک‌ها از طریق عملیات ریاضی است که منجر به ایجاد خروجی با طول ثابت می‌شود. استفاده از طول ثابت در هش‌ها بر امنیت آنها افزوده است؛ چراکه اگر کسی سعی کند هش‌ها را رمزگشایی کند هرگز قادر نخواهد بود تنها با نگاه کردن به طول خروجی، بلندی یا کوتاهی اطلاعات ورودی را حدس بزند.

رمزگشایی هش با اطلاعاتی آغاز می‌شود که در تیتر بلاک واقع شده‌اند و برای حل کردن مسائل پیچیده ریاضی ضروری هستند. تیتر بلاک حاوی شماره نسخه، جایگاه زمانی، هش بلاک قبلی، هش Market Root و نانس (Nonce) و هش هدف است.

نانس

ماینر به دنبال یافتن نانس است که دنباله‌ای از اعداد به شمار می‌رود. این عدد در محتوای رمزنگاری شده بلاک قبلی که هش شده‌اند، به کار برده می‌شود. اگر هش جدید کم‌تر یا برابر با هش هدف باشد، به عنوان یک راه حل پذیرفته می‌شود. ماینر نیز جایزه را دریافت می‌کند و بلاک به زنجیره بلاک چین افزوده می‌شود. پروسه تأیید تراکنش‌های بلاک چین به اطلاعاتی وابسته است که با استفاده از الگوریتم‌های هش‌گذاری رمزنگاری می‌شوند.

حل کردن برای ماینر به منزله این است که باید تعیین کند از کدام دنباله به عنوان نانس استفاده کند که خود نیازمند آزمون و خطاهای بسیاری است. چراکه نانس یک دنباله تصادفی است. احتمال اینکه ماینرها در همان تلاش نخست نانس درست را به کار ببرند بسیار بعید است. این بدان معنا است که ماینر برای یافتن نانس درست به احتمال زیاد باید نانس‌های زیادی را بیازماید. هر اندازه این کار دشوار باشد، مدت زمان بیش‌تری برای یافتن راه حل نیاز خواهد بود. میزان دشواری به معنای میزان دشواری یافتن هش هدف است.

مثالی از هش

خروجی هش‌گذاری کلمه «سلام» و هش‌گذاری عبارت «من دارم به فروشگاه می‌روم» طول یکسانی خواهند داشت.

عملکردی که برای ایجاد یک هش استفاده می‌شود قطعی است. این بدان معنا است که هر بار که ورودی یکسانی وارد آن شود، خروجی یکسانی را در پی خواهد داشت. این پروسه قادر است ورودی هش‌گذاری‌شده‌ای را ایجاد کند. از این گذشته این پروسه قادر است میزان دشواری ورودی را تعیین کند و همینطور تغییرات ناچیزی را در ورودی اعمال کند. در نتیجه یک خروجی غیرقابل‌تشخیص و کاملا متفاوت که هش‌گذاری شده‌است به دست می‌آید.

برای پردازش عملکردهای هش باید بلاک‌های جدید را رمزگشایی کرد. این کار به قدرت محاسباتی بسیار زیادی نیاز دارد که بسیار گران تمام خواهد شد.

به منظور ترغیب افراد و شرکت‌ها برای خرید تجهیزات مورد نیاز برای رمزگشایی، جوایزی در نظر گرفته شده‌است. این افراد یا شرکت‌ها با نام ماینر شناخته می‌شوند و به ازای تلاش‌های خود  رمزارز جدید و کارمزد تراکنش‌ها را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

منبع: Investopdeia

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید