فعال‌سازی کانال‌های Wumbo توسط Lightning Labs، افزایش ظرفیت کانال پرداخت بیتکوین

0
249

شبکه لایتنینگ بیتکوین یک گام مهم برداشت. یک حد ظرفیت مهم که برای محافظت از کاربران این پروتوکل نوظهور بود اکنون اصلاح شده است. با این اقدام یکی از موانع ورود بزرگ برای شرکت‌هایی که به دنبال پذیرش سیستم‌های پرداخت جدید هستند، از میان راه برداشته می‌شود.
به لطف یک به روزرسانی به نام کانال‌های وومبو، اکنون کاربران می‌توانند روی LND، یک پیاده‌سازی شبکه لایتنینگ، تراکنش‌های بزرگتر و بیتکوین‌های بیشتری را ارسال یا سپرده‌گذاری کنند.

وومبو از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول محدودیت کل بیتکوین قابل نگهداری در یک کانال را حذف می‌کند که در حال حاضر ۰٫۱۶۷۷۷ بیتکوین است. قسمت دوم نیز به تدریج محدودیت حداکثر اندازه یک پرداخت فردی را از بین می‌برد. در حال حاضر این محدودیت ۰٫۰۴۲۹۴ بیتکوین است که برابر با ۵۰۸ است.

برنامه‌نویسان این محدودیت‌ها را در نظر گرفتند تا از کاربران در برابر پتانسیل از دست دادن مقادیر زیاد بیتکوین در یک شبکه آزمایشی محافظت کنند. بنا بر این یکی از دلایل اهمیت این به روز رسانی این است که نشان دهنده‌ی بلوغ این شبکه پرداخت آزمایشی است.

وومبو به لحاظ فنی پیچیده نیست. یک کاربر می‌تواند علامت دهد که می‌خواهد از محدودیت‌‌های ذکر شده فراتر رود و گره‌های دیگری را برای اتصال پیدا کند که آن‌ها نیز حدود بالاتر را پشتیبانی کنند. شبکه لایتنینگ با افزودن یک لایه دیگر به بلاکچین بیتکوین، به دنبال فراهم کردن یک راه قابل دسترسی برای انجام سریع و مطمئن پرداخت‌های خارج از زنجیره است. کاربران می‌توانند روی این لایه، کانال‌های پرداخت را بین دو طرف ایجاد کنند. به عنوان یک احتیاط امنیتی، شبکه لایتنینگ در اقدامی اندازه کانال‌هایش را به ۰٫۱۶۷۷ بیتکوین محدود کرده است.

به هر حال کانال‌های وومبو امکان تراکنش‌های بزرگتر و حجم‌های بالا معامله را فراهم و در نتیجه هزینه‌های روی زنجیره ناشی از نیاز به باز کردن و مدیریت تعداد زیادی کانال کاهش می‌یابد. با کانال‌های وسیع‌تر، عملگر‌های گره، شرکت‌ها و کسب و کار‌ها سرمایه‌ بیشتری را به ازای هر کانال به کار می‌گیرند که نیاز به باز بودن کانال‌های اضافی را از بین می‌برد.

با این اوصاف یک کاربر معمولی شبکه لایتنینگ تحت تأثیر وومبو قرار نخواهد گرفت. از طرف دیگر موجودیت‌های بزرگتر مثل شرکت‌ها و صرافی‌ها از توانایی مدیریت یک مجموعه کوچکتر از کانال‌های بزرگتر بهره می‌برند. این قابلیت موجب سرعت گرفتن پذیرش شبکه لایتنینگ در بین موجودیت‌های بزرگتر می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید