تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی چیست؟

0
211

در قلمرو معاملات رمزارز، استراتژی پادشاه است. استراتژی درست، دست‌یابی به سود از فرصت‌های موجود را تضمین می‌کند. اما با یک رویکرد اشتباه، دورنمای موجود چندان که باید و شاید خوب به نظر نمی‌رسد. می‌توانیم تمام روز درباره انتخاب استراتژی مناسب برای معاملات صحبت کنیم. این استراتژی‌ها دامنه متفاوتی از سبک نگهداری کلاسیک سرمایه تا رویکردهایی مانند معاملات روزانه را در بر می‌گیرند. اما اگر خواندن و تحلیل بازار را یاد نگرفته باشید، هیچکدام از این استراتژی‌ها کمکی به شما نخواهند کرد.

توانایی خواندن بازار در انتخاب استراتژی مورد نظر امری حیاتی است. ما به خوبی می‌دانیم که ممکن است تمامی این خط‌ها، شماره‌ها، اعداد و حروف اختصاری اندکی شما را وحشت‌زده کرده باشد. بنابراین قصد داریم در ادامه دو نوع تحلیل کلیدی را شرح دهیم. این تحلیل‌ها عبارت هستند از تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی.

تحلیل تکنیکال

منطق جاری در تحلیل تکنیکال بسیار ساده است: تاریخ همواره خود را تکرار می‌کند. تحلیل‌گرانی که از این زاویه به بازار نگاه می‌کنند، اطلاعات مربوط به تاریخچه بازار را زیر نظر می‌گیرند. اطلاعاتی از قبیل حجم معاملات انجام شده، روند قیمت‌ها در گذشته وغیره. تحلیل‌گران به دنبال آن هستند که با بررسی تاریخچه اطلاعات بازار، تصویری واضح و شفاف از احساسات بازار به دست آورند. به این منظور آنها سعی می‌کنند الگوی رفتارهای تکراری را در گذشته شناسایی کنند. به محض اینکه موفق به انجام این کار شدند، بر اساس روند خرسی یا گاوی موجود در بازار پیش‌بینی‌های محاسبه شده‌ای را اعلام می‌کنند. ماهیت طبیعی تحلیل تکنیکال بر آن است که حرکت قیمت‌های بازار به هیچ عنوان تصادفی نیست. درواقع تمام الگوهایی که درگذشته روی داده‌اند مجددا تکرار خواهند شد و در آینده نیز مشاهده می‌شوند.

اساسا در تحلیل تکنیکال مردم به میزان عرضه و تقاضا برای یک رمز‌ارز به خصوص توجه می‌کنند. به محض اینکه روندی در معاملات یک رمز‌ارز روی داد، تحلیل‌گران تکنیکال برای رویارویی با این رویه روند موجود را دنبال می‌کنند. بگذارید موضوع را این‌گونه شرح دهیم: اکنون مدتی است که بازار گاوی است. ممکن است این امر افزایش تقاضا و در نتیجه کاهش میزان عرضه رمز‌ارز را به همراه داشته باشد. در عوض قیمت‌ها نیز افزایش پیدا می‌کنند. هنگامی که قیمت بالا می‌رود، مردم سعی می‌کنند با فروش دارایی‌های خود به سود برسند و منتظر آغاز یک بازار خرسی باشند. هر اندازه تعداد بیش‌تری از افراد دارایی‌های خود را می‌فروشند، میزان موجودی نیز بر میزان تقاضا می‌چربد و قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند. از آنجا به بعد این چرخه همچنان به روند خود ادامه می‌دهد.

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی در مقایسه با تحلیل تکنیکال بیش‌تر روی دورنما و هدف اصلی متمرکز می‌شود. تحلیل‌گران بنیادی به جای آنکه آمار گذشته را بررسی کنند، تحقیقات کاملی را در خصوص ارزش واقعی و درونی یک دارایی انجام می‌دهند. آن‌ها این کار را از طریق جمع‌آوری عوامل کمی و کیفی در خصوص رمز‌ارز مورد نظر انجام می‌دهند.

بیایید فرض کنیم که شما با یک رمز‌ارز یا پروژه خلاقانه مواجه شده‌اید که در دنیای واقعی کاربردهای بسیار دارد. اگر احساس کنید که این رمز‌ارز کمتر از ارزش واقعی خود به فروش می‌رسد، در آن سرمایه‌گذاری کرده و روی کاغذ به احتمال زیاد به سود خوبی نیز دست پیدا می‌کنید. در همین زمان اگر با دارایی مواجه شوید که بیش از ارزش واقعی خود معامله می‌شود، هنگامی وارد معامله خواهید شد که قیمت‌ها کاهش پیدا کند و آنگاه به سود می‌رسید. به بیان ساده استراتژی فروش، سرمایه‌گذاری را روی کاهش ارزش یک دارایی انجام می‌دهد. اگرچه این سبک معاملات با خطراتی همراه است و تنها معامله‌گران باتجربه باید برای انجام این کار وارد عمل شوند.

استفاده از تحلیل برای رمزارزها

از آنجایی که تحلیل‌های تکنیکال تنها مختص رمزارزها نمی‌شود، برای استفاده از این تحلیل‌ها در رمزارزها باید رویکرد متفاوتی را در پیش گرفت. در بازار رمزارزها این امکان وجود دارد که ارزش را بر اساس کاربردهای احتمالی بسنجیم و قدرت جامعه طرفدار ارز مورد نظر را مد نظر داشته باشیم.

بیایید برای مثال بیت کوین را در نظر بگیریم. در خصوص بیت کوین احتمالا این موضوع را در نظر می‌گیرید که استفاده از این ارز به عنوان واسطه‌ای برای مبادله تا چه اندازه امکان‌پذیر و شدنی است. از این گذشته چه چیزی بیت کوین را از دیگر ارزهای سنتی متمایز می‌کند؟ شاید بتوان گفت که موجودی ۲۱ میلیون عددی این ارز آن را متمایز و منحصربه‌فرد کرده‌است. همچنین می‌توانیم به توانایی این ارز برای انجام پرداخت‌های برون‌مرزی نیز اشاره کنیم. چنین قابلیت‌هایی در نهایت نقش مهمی در افزایش میزان پذیرش این ارز ایفا خواهد کرد. همگام با افزایش بیت کوین در سراسر جهان ارزش ذاتی آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

فاکتور دیگری که ارزش واقعی و درونی رمزارز را تعیین می کند، رویدادهای جهانی مرتبط با این ارز است. هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) یکی از این رویدادها است. رویدادهایی که به شدت از سوی همه افراد جامعه شناخته می‌شوند و قابل پیش‌بینی هستند از جمله عواملی هستند که روی قیمت یک رمز‌ارز تأثیر می‌گذارند.

از طرفی رویدادهای پراکنده و بدون اعلام قبلی تأثیر مشابهی خواهند داشت. حتی این مسئله نیز مطرح می‌شود که رویدادهای برنامه‌ریزی نشده حتی بیش از رویدادهای برنامه‌ریزی شده روی قیمت رمز‌ارز تاثیر‌گذار باشد؛ درست مانند تصمیم دولت در خصوص برداشتن محدودیت بیت کوین. با وجود اینکه پیش‌بینی این رویدادها تقریبا غیرممکن است، اما همچنان شاهد وقوع چنین رویدادهایی هستیم و باید برای رویارویی با چنین رویدادهایی آماده باشید.

تحلیل بنیادی مفهومی بسیار ساده است: اگر سکه‌ای را یافتید که ارزش آن قابل‌مقایسه با قیمت آن نیست، احتمالا باید هرچه سریع‌تر دست به کار شوید و در آن سرمایه‌گذاری کنید. چالش اصلی در تحلیل تکنیکال شناسایی پروژه‌هایی است که از پتانسیل بالایی برخوردار هستند. از این گذشته باید به درستی ارزش آن‌ها را در آینده نیز تعیین کنید. برای انجام این کار باید تحقیقات گسترده‌ای را آغاز کنید.

تحلیل تکنیکال در مقابل تحلیل بنیادی

ازآنجایی که اصلاح قیمت‌ها ظرف مدت چند روز یا شاید چند ساعت انجام می‌شود، تحلیل تکنیکال برای معاملاتی در نظر گرفته می‌شود که در بازه زمانی کوتاه‌مدت شکل می‌گیرند. با این وجود این احتمال وجود دارد که این تحلیل برای دوره روندهای صعودی و نزولی بلندمدت نیز به کار گرفته شود.

زمانی‌که صحبت از تحلیل تکنیکال به میان می‌آید، بزرگ‌ترین اشتباهی که ممکن است مرتکب آن شوید، اتکای بیش از اندازه به این تحلیل است. استفاده از این استراتژی آن هم به تنهایی، یک اشتباه است. شما برای انجام معاملات به اطلاعات بیش‌تری نیاز خواهید داشت. همین موضوع در مورد تحلیل بنیادی نیز صادق است. این تحلیل نیز غالبا ارزش واقعی دارایی را منعکس می‌کند و اطلاعاتی در خصوص قیمت بازار در اختیار شما قرار نمی‌دهد.

اکثر معامله‌گران برای ایجاد تعادل از هر دو شیوه استفاده می‌کنند و به این ترتیب نه تنها تاریخچه قیمت‌ها را زیر نظر می‌گیرند، بلکه ارزش واقعی هر دارایی را نیز تعیین می‌کنند.

درنهایت همه‌چیز به این ختم می‌شود که چطور می‌خواهید از هر یک از این شیوه‌ها استفاده کنید؟ درست مانند هر موضوع دیگری که در ارتباط با رمزارز است، در این مورد نیز باید تحقیقات گسترده‌ای را انجام دهید. هر اندازه اطلاعات شما در این باره بیشتر باشد، با خطرات کمتری نیز در معاملات خود روبه‌رو خواهید شد.

منبع: Paxful

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید