صرافی یونی سوآپ و معرفی توکن UNI

0
443

توکن حکم‌رانی صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ تا حدی توزیع شده و حتی در فهرست صرافی‌های معتبر مثل Coinbase نیز قرار گرفته است. این صرافی به تازگی از نظر کل دارایی قفل‌شده به ارزش ۱٫۴ میلیارد دلار، تبدیل به بزرگترین پروتکل مالی غیرمتمرکز شده است. پروتکل یونی‌سوآپ از زمان شکل‌گیری به عنوان یک زیرساخت مالی بسیار غیرمتمرکز و بدون اعتماد در نظر گرفته شده است. معامله‌گران می‌توانند توکن‌ها را بدون نیاز به اعتماد به کسی با وجوه خود مبادله کنند. همچنین هرکسی می‌تواند رمزارز خود را به استخر‌های نقدینگی قرض دهد و در ازای آن پاداش دریافت کند.

با الهام گرفتن از چشم‌انداز اتریوم، این شرکت خود را متعهد به خصوصیاتی نظیر دسترسی بدون مجوز، امنیت و غیرقابل دستکاری بودن می‌داند که همگی از عناصر جدایی ناپذیر دنیای آینده هستند. دنیایی که هر‌کسی در آن بدون هراس از تبعیض و ریسک اعتباری به خدمات مالی دسترسی دارد.

صرافی یونی سوآپ چگونه کار می‌کند؟

یونی سوآپ در واقع یک پروتکل نقدینگی خودکار است؛ نیازی به دفتر سفارش و یا واسطه برای انجام معاملات وجود ندارد. اما انجام معاملات بدون دفتر سفارشات چگونه ممکن است؟

این صرافی با مدلی کار می‌کند که تأمین‌کنندگان نقدینگی در آن استخرهای نقدینگی ایجاد می‌کنند. این سیستم یک مکانیزم قیمت­گذاری غیرمتمرکز فراهم می‌کند که بسیاری از دشواری‌های دفتر سفارش را بر خود هموار می‌سازد. فقط توجه نماییم که کاربران می‌توانند توکن‌های ERC20 را بدون نیاز به دفتر سفارش مبادله نمایند.

برای مثال، استخر نقدینگی ETH/USDT  را در‌نظر بگیرید. سهم اتریوم از استخر را x می‌نامیم و سهم USDT را y نام می‌دهیم. یونی سوآپ این دو مقدار را می‌گیرد و آن‌ها را ضرب کرده تا نقدینگی کل استخر را محاسبه کند. ایده اصلی این پروتکل این است که این حاصل‌ضرب باید ثابت بماند. با این حال، چه اتفاقی می‌افتد اگر کسی بخواهد معامله‌ای انجام دهد؟

فرض کنید آلیس یک اتریوم را با استفاده از ETH/USDT به ازای ۳۰۰ USDT می‌خرد. با انجام این کار، وی سهم USDT از استخر را افزایش و سهم اتریوم را کاهش می‌دهد. این به طور ضمنی نشان می‌دهد که قیمت اتریوم بالا می‌رود. اما چرا؟

بعد از این تراکنش، مقدار اتریوم کمتری در استخر وجود دارد و می‌دانیم که کل نقدینگی باید ثابت بماند. این مکانیزم، قیمت را بر این اساس تعیین می‌کند که یک معامله مشخص، چه مقدار نسبت بین x و y  را تغییر می‌دهد.

گفتیم که تأمین‌کنندگان نقدینگی از این کار پاداش می‌گیرند. اما آیا چیز دیگری وجود دارد که باید بدانند؟

فرض کنید آلیس یک اتریوم و ۱۰۰ USDT را در یک استخر یونی سوآپ سپرده‌گذاری کند. چون این جفت از توکن‌ها باید ارزش معادلی داشته باشند، می‌توان گفت که قیمت اتریوم برابر با ۱۰۰ USDT است. همزمان در استخر مجموعا ۱۰ اتریوم و ۱۰۰۰ USDT  وجود دارد. این یعنی آلیس دارنده ۱۰ درصد استخر است و کل نقدینگی (حاصل‌ضرب x*y) در این استخر ۱۰۰۰۰ است. حال چه اتفاقی می‌افتد اگر قیمت اتریوم به ۴۰۰ USDT افزایش یابد؟

به خاطر داشته باشید که کل نقدینگی در استخر باید ثابت بماند. با این قیمت جدید برای اتریوم، نسبت میان مقادیر اتریوم و USDT در استخر تغییر می‌کند. در‌نتیجه اکنون ۵ اتروم و ۲۰۰۰ USDT در استخر موجود است. اما چرا؟

معامله‌گران آربیتراژی، با افزایش قیمت اتریوم، به استخر USDT وارد و اتریوم را برداشت خواهند کرد. مثلا آلیس می‌خواهد وجوه خود را برداشت و سهم ده درصدی خود را از نقدینگی استخر دریافت کند. در‌نتیجه با شرایط فعلی وی می‌تواند ۰٫۵ اتریوم و ۲۰۰ USDT بگیرد که در مجموع ۴۰۰ USDT است. در نگاه اول سود خوبی کرده اما چه می‌شد اگر وی اصلا وجوه خود را در این استخر سپرده‌گذاری نمی‌کرد؟ او یک اتریوم و ۱۰۰ USDT داشت، که در مجموع ۵۰۰ USDT محسوب می‌شود.

این نکته درخور توجه است که این مدل به صورت خطی، مقیاس ندارد. در واقع، سفارش هر‌چه بزرگتر باشد، اثر بیشتری بر تعادل بین x و y می‌گذارد. این یعنی سفارش‌های بزرگ به نسبت سفارش‌های کمتر، به صورت نمایی گران‌ می‌شوند. همچنین به این معناست که هر‌چه یک استخرِ نقدینگی بزرگتر باشد، پردازش سفارش‌های بزرگ آسان‌تر است.

چون این صرافی کاملا متمرکز است، خبری از فرآیند لیست کردن نیست. در‌‌نتیجه این صرافی هزینه‌ای برای لیست کردن نمی‌گیرد و به نوعی مانند یک کالای عمومی عمل می‌کند.

حالا یونی‌سوآپ به لحاظ حجم روزانه در میدان رقابت با متصدیان متمرکز قرار دارد. این موفقیت که بدون دخالت تیم هسته‌ی این پروتکل پس از استقرارش، به دست آمده، نشان دهنده تقاضای بالای خدمات مالی بدون مجوز است. در کمتر از دو سال این پروتکل غیرمتمرکز توانسته است:

 • از ۲۰ میلیارد دلار معامله توسط بیش از ۲۵۰ هزار آدرس مختلف در سطح ۸۴۸۴ دارایی منحصر به فرد، پشتیبانی کند.
 • بیش از ۱ میلیارد دلار نقدینگی را توسط ۴۹ هزار تأمین کننده نقدینگی فراهم کند و ۵۶ میلیون دلار درآمد داشته است.
 • با ترکیب و ادغام در صدها رابط و برنامه در اکوسیستم رمزارزها، به عنوان یک زیرساخت مالی غیرمتمرکز بنیادی و اساسی شناخته شود.

در‌حالی‌که برای یک زیرساخت مالی بسیار غیرمتمرکز با یک بستر که به صورت مستقل توسعه یافته، تناسب بازار- محصول را اثبات کرده است، یونی سوآپ در واقع برای رشد با رهبری جامعه، توسعه و خود‌پایداری جایگاه مناسبی دارد. معرفی توکن UNI این هدف را ممکن ساخته و مالکیت جامعه اشتراک‌یافته را محقق می‌کند. یک سیستم اختصاصی، متنوع و باطراوت که پروتکل را به یک آینده روشن سوق می‌دهد.

یونی‌‌سوآپ همواره اصول بی‌طرفی و حداقل‌سازی اعتماد را پذیرفته است. به عبارت دیگر حکم‌رانی، معطوف به مواقعی است که واقعا ضروری باشد. با در‌نظر گرفتن این موضوع، چارچوب حکم‌رانی یونی‌ سوآپ محدود به مشارکت در هر دوی توسعه پروتکل و کاربری و همچنین توسعه اکوسیستم وسیع‌تر برای یونی ‌سوآپ است.

برای انجام این مهم، توکن UNI به صورت رسمی پروتکل یونی ‌سوآپ را به عنوان یک زیرساخت خودپایدار و تحت مالکیت عمومی معرفی می‌کند، در‌عین حال به حفظ خودمختاری خود ادامه می‌دهد.

تخصیص و توزیع UNI

یک میلیارد عدد توکن UNI در زمان پیدایش صادر شده و در یک دوره چهار‌ساله تمام این توکن‌ها در دسترس و در گردش خواهند بود.

 • ۶۰ درصد به اعضای جامعه یونی سوآپ تخصیص می یابد
 • ۵۱ درصد به اعضای تیم و کارکنان آینده در یک دوره واگذاری ۴ ساله اختصاص می‌یابد
 • ۸۰ درصد به سرمایه‌گذاران در یک دوره واگذاری ۴ ساله می‌رسد
 • ۰۶۹ درصد نیز به مشاورهای پروژه در یک دوره واگذاری ۴ ساله اعطا می‌شود

پس از این دوره چهار‌ساله یک نرخ تورم همیشگی دو درصدی آغاز خواهد شد که مشارکت و مداخله پیوسته را از سوی جامعه یونی سوآپ تضمین می‌کند. البته این در ازای از‌ دست‌ دادن دارندگان منفعل UNI با رویکرد بلندمدت است.

نگاهی به پیشینه صرافی یونی سوآپ

صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ موفقیت خود را به خاطر وجود هزاران عضو جامعه خود به دست آورده است که در طول دو‌ سال گذشته به مسیر آن ملحق شده‌اند. این اعضای اولیه جامعه به عنوان محافظان یونی سوآپ شناخته می‌شوند.

۱۵ درصد از توکن‌های UNI یعنی ۱۵۰ میلیون توکن، در ساعت ۱۲ بامداد تاریخ ۱ سپتامبر در اختیار تأمین‌کنندگان نقدینگی در گذشته، کاربران و دارندگان توکن SOCKS در ساعت ۱۲ بامداد تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۲۰ قرار گرفت.

۴٫۹۲ درصد از توکن‌های UNI نیز به تناسب، به تمام ۴۹۱۹۲ تأمین‌کننده نقدینگی در گذشته اختصاص می‌یابد. نقدینگی تأمین‌کنندگان بر یک مبنای ثانیه‌ای از زمان استقرار Uniswap v1 محاسبه شده که تضمین می‌کند پاداش‌ها با وزن‌هایی حساب می‌شوند که برای تأمین‌کنندگانی که وجوه خود را در مواقعی که نقدینگی کل کم بوده، عرضه کردند بیشتر است. به عبارت دیگر حمایت‌کنندگانی که در مواقع دشواری مشارکت کرده‌اند، پاداش بیشتری دریافت می‌­کنند.

۱۰٫۰۶ درصد از توکن‌­ها به صورت یکنواخت بین ۲۵۱٫۵۳۴ آدرس منحصر‌به‌فرد که کاربر این پروتکل بوده­اند، توزیع می‌­شود. تعداد ۴۰۰  توکن UNI به این کاربران تخصیص می‌­یابد که شامل ۱۲ هزار آدرس مختلف بوده که حتی تراکنش‌­های آن­ها تأیید و انجام نشده است.

۰٫۰۲ درصد از کل این توکن‌­ها برای دارندگان توکن SOCKS درنظر گرفته شده که تعداد این افراد ۲۲۰ عدد است. هر یک از این افراد که یا توکن‌­های SOCKS را بازگردانده و یا حدقل یکی از این توکن­‌ها را در دوره زمانی مشخص داشته‌­اند، می‌­توانند ۱۰۰۰ توکن UNI را درخواست کنند.

کد منبع فرمول محاسبه را اینجا ببینید!

با این که ۱۵ درصد از توکن‌­ها برای کاربران تاریخی و تأمین‌کنندگان نقدینگی قابل درخواست است، خزانه حکم­‌رانی، ۴۳ درصد از کل عرضه UNI را برای توزیع پیوسته آن از طریق گرانت‌­های شرکت کننده، ابتکارهای جامعه، استخراج نقدینگی و برنامه‌های دیگر در‌نظر دارد.

 • سال اول: ۱۷۲ میلیون توکن
 • سال دوم: ۱۲۹ میلیون توکن
 • سال سوم: ۸۶ میلیون توکن
 • سال چهارم: ۴۳ میلیون توکن

استخراج نقدینگی

برنامه استخراج نقدینگی از ۱۸ سپتامبر آغاز شده است. برنامه اولیه تا ۱۷ نوامبر ادامه دارد و ۴ استخر را بر بستر Uniswap v2 مورد هدف قرار می‌دهد.

 • ETH/USDT
 • ETH/USDC
 • ETH/DAI
 • ETH/WBTC

۵ میلیون توکن UNI برای هر استخر متناسب با نقدینگی به تأمین‌کنندگان آن تخصیص می‌یابد که یعنی:

 • ۳۳۳ عدد توکن برای هر استخر در هر روز
 • ۵ توکن برای هر استخر برای هر بلوک

بعد از گذشت ۳۰ روز، حکم‌رانی یونی سوآپ تمام توکن‌هایی که به خزانه یونی سوآپ اعطا شده را تحت کنترل خود قرار می‌دهد. در این نقطه حکم‌رانی می‌تواند رأی گیری نماید تا توکن‌ها را به گرانت‌ها، مشارکت‌های استراتژیک، ابتکارهای جامعه، استخرهای استخراج نقدینگی و برنامه‌های دیگر تخصیص دهد.

دارایی‌های حکم‌رانی

یک خزانه با مدیریت جامعه درها را به سوی جهانی از امکان‌ها می‌گشاید. این پروتکل به دامنه‌ای از آزمایش‌ها امید دارد که شامل گرانت‌های اکوسیستم یونی سوآپ و تأمین بودجه کالای عمومی است و می‌تواند رشد و توسعه این صرافی غیرمتمرکز را تسریع کند. پروتکل یونی سوآپ استانداردی برای تأمین نقدینگی خودکار است.

حکم‌رانی یونی سوآپ از روز اول عمل خواهد کرد اما کنترل بر خزانه تا ۱۷ اکتبر به تأخیر می‌افتد. این دوره‌های زمانی برای جامعه یونی سوآپ زمان کافی را فراهم می‌کند تا خود را با سیستم حکم‌رانی آشنا کند، یک مجموعه از یک پروتکل با کیفیت و متنوع معرفی کند و همچنین درحول طرح‌های پیشنهادی حکم‌رانی بالقوه، مباحثات و ارتباطات را آغاز کند.

دارندگان توکن با قدرت مداخله خود، مسئول اطمینان از مطابقت تصمیمات حکم‌رانی با قوانین و مقرارت مرتبط هستند. برای بهبود این وضعیت، هزینه سوییچ به یک قراردادی که دارندگان توکن می‌توانند از آن استفاده کرده و برای توکن‌هایی که برای آنها کارمزدها را دریافت می‌کنند اضافه شده است. جامعه انگیزه دارد که قبل از پیاده‌سازی هرگونه طرح پیشنهادی خاصی، با متخصصان قانونی و حقوقی مشورت کنند.

تیم یونی سوآپ در ادامه دخالتی در توسعه، حسابرسی و مسائل دیگر در پروتکل Uniswap v2 ندارد. به‌طور مشابه، اعضای تیم در آینده به صورت مستقیم در حکم‌رانی دخالتی ندارند اگر‌چه که باید وکالت رأی خود را بدون تأثیر‌گذاری بر تصمیمات رأی‌گیری، به نمایندگان پروتکل واگذار کنند.

در همین زمان، دارندگان UNI مالکیت آنی این موارد را به دست می‌آورند:

 • حکم‌رانی یونی سوآپ
 • خزانه جامعه UNI
 • سوییچ فی پروتکل
 • Eth ENS
 • فهرست توکن‌های Uniswap Defaults
 • توکن‌های نقدینگی SOCKS

پارامترهای حکم‌رانی اولیه به این صورت هستند:

 • یک درصد عرضه کل توکن‌های UNI برای تأیید یک طرح پیشنهادی حکم‌رانی لازم است
 • ۴ درصد از کل عرضه برای دادن رأی «آری» برای رسیدن به حد نصاب لازم است
 • دوره رأی‌گیری هفت روزه
 • تأخیر زمانی دو روزه برای اجرایی شدن

گام‌های بعدی

تمامی کاربران تاریخی، تأمین‌کنندگان نقدینگی و بازپس‌دهندگان SOCKS می‌توانند توکن‌های خود را درخواست کنند. تأمین‌کنندگان نقدینگی در مجموعه استخرها می‌توانند توکن‌های نقدینگی خود را سپرده‌گذاری کنند. تاریخ شروع استخراج نقدینگی، ۱۸ سپتامبر بوده است.

توکن‌های UNI به وکالت داده شوند و برای دادن رأی از طریق پورتال حکم‌رانی مورد استفاده قرار گیرند. برای آغاز مشارکت شکل‌دهی به حکم‌رانی پروتکل، ابتدا باید در این پورتال یک حساب ایجاد کنید.

این پروتکل یک صرافی مبتکرانه است که به هرکسی با یک کیف پول اتریوم این امکان را می‌دهد که بدون دخالت هرگونه واسطه‌ای به انجام معامله بپردازد. با اینکه محدودیت‌های مخصوص به خود را دارد، این فناوری دلالت‌های مهمی برای آینده مبادله توکن بدون اعتماد خواهد داشت. زمانی که راه‌حل‌های مقیاس پذیری Ethereum 2.0 در این شبکه پیاده‌سازی شوند، یونی سوآپ احتمالا می‌تواند از آن به شدت منتفع شود.

قراردادها

 • توکن UNI
https://etherscan.io/token/0x1f9840a85d5af5bf1d1762f925bdaddc4201f984
 • استخراج نقدینگی

Tether Liquidity Mining Pool

USDC Mining Pool

DAI Mining Pool

WBTC Mining Pool

 • حکم‌رانی
https://etherscan.io/address/0x5e4be8Bc9637f0EAA1A755019e06A68ce081D58F
 • قفل زمان
https://etherscan.io/address/0x1a9c8182c09f50c8318d769245bea52c32be35bc

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید