سفارش حد ضرر چیست و چه کاربردی دارد؟

0
146

این سفارش کارگزاری مورد نظر را مجاب می‌کند که زمانی‌که قیمت دارایی به بازه مشخصی رسید برای خرید یا فروش یک دارایی وارد عمل شود. سفارش حد ضرر به گونه‌ای طراحی شده است که میزان ضرر سرمایه‌گذار را به حداقل برساند. به عنوان مثال تعیین سفارش حد ضرر، ۱۰ درصد پایین‌تر از قیمت خرید سهام میزان ضرر شما را به ۱۰ درصد کاهش می‌دهد. فرض می‌کنیم که هر سهم شرکت مایکروسافت را به قیمت ۲۰ دلار خریداری کرده‌اید. درست بعد از خرید سهام سفارش حد ضرری را روی ۱۸ دلار ایجاد کرده‌اید. اگر سهام از ۱۸ دلار پایین‌تر بیاید، سهام شما به قیمت متداول در بازار فروخته خواهد شد. سفارش به حداقل رساندن ضرر بسیار شبیه به سفارش حد ضرر است. همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست در این سفارش‌ها نیز محدودیتی برای قیمت سهام در نظر گرفته شده است که درصورتی که قیمت از این بازه تجاوز کند سفارش فعال می‌شود. در سفارش حداقل ضرر قیمت، حد ضرر سفارش را به سفارش فروش بدل می‌کند و قیمت را به حداقل می‌رساند. به جای آنکه سفارش به سفارش فروشی تبدیل شود، به سفارش حداقل ضرر تبدیل می‌شود که تنها در صورت رسیدن به حداقل قیمت‌ها انجام می‌شود.

 مزایای استفاده از سفارش حد ضرر برای کاهش میزان ضرر

مهم‌ترین مزیت سفارش حد ضرر این است که استفاده از این سفارش هیچ هزینه‌ای را در بر ندارد. تنها زمانی باید کمیسیونی که به صورت روتین از شما دریافت می‌شود را پرداخت کنید که سفارش به حد ضرر رسیده است و سهام باید فروخته شود. درواقع می‌توان به این سفارش به چشم نوعی بیمه نگاه کرد که کاملا رایگان است.

یکی از مزایای جانبی این سفارش این است که به شما اجازه می‌دهد که بدون تاثیر عوامل احساسی، تصمیم گیری کنید. مردم تمایل دارند عاشق سهامی شوند که خریداری کرده‌اند. به عنوان مثال ممکن است تنها به این دلیل که فکر می‌کنند اگر به سهام شانس دوباره‌ای بدهند عملکرد متفاوتی را از خود نشان می‌دهد، روی باور‌های اشتباه خود درباره یک سهام پافشاری کنند. در واقع این دست دست کردن تنها ضرر بیشتری را برای آنها به همراه خواهد داشت.

 فرقی نمی‌کند که شما چه نوع سرمایه‌گذاری هستید، باید قادر باشید به سادگی تشخیص دهید که چرا مالکیت یک سهام را در اختیار دارید. سرمایه‌گذاری که بر اساس ارزش، وارد عمل می‌شود عملکرد متفاوتی در مقایسه با سرمایه‌گذاری دارد که بر اساس رشد سهام وارد معامله می‌شود. عملکرد هر دوی آنها تفاوت‌های بسیاری با شیوه معامله یک معامله‌گر فعال دارد. مهم نیست از چه استراتژی برای این کار استفاده می‌کنید. این استراتژی تنها زمانی عملی می‌شود که شما به آن پایبند باشید. بنابراین اگر از آن دسته افرادی هستید که پس از خریداری سهام به‌سادگی دست از سر آن بر نمی‌دارند، سفارش حد ضرر نیز سودی به حال شما نخواهد داشت.

اگر می‌خواهید که آخر کار یک سرمایه‌گذار موفق باشید، باید به استراتژی خود اعتماد کنید. این بدان معناست که همواره باید بر طبق نقشه‌ای که طراحی کرده‌اید پیش بروید. مزیت استفاده از سفارش حد ضرر در این است که این سفارش به شما کمک می‌کند که از قضاوت‌های اشتباه به دور باشید و بر اساس برنامه پیش بروید.

در نهایت توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که سفارش حد ضرر به هیچ عنوان تضمینی برای به سود رسیدن شما در بازار سهام نیست. شما همچنان باید تصمیمات هوشمندانه‌ای را برای سرمایه‌گذاری‌های خود در نظر بگیرید. اگر این کار را انجام ندهید، درست به همان اندازه‌ای که در صورت عدم استفاده از سفارش حد ضرر زیان خواهید دید، متحمل خسارت می‌شوید.

 سفارش حد ضرر راه خوبی برای اطمینان از دستیابی به سود است.

این سفارش از دیرباز به عنوان راهی برای جلوگیری از ضرر شناخته می‌شد. با این وجود یکی دیگر از موارد استفاده از این سفارش، اطمینان از دستیابی به سود است. در این مورد سفارش حد ضرر کمی پایین‌تر از قیمت فعلی بازار در نظر گرفته می‌شود. این قیمت با قیمت خرید سهام متفاوت است. قیمت سفارش سهام به عنوان قیمتی که نوسانات بازار را نشان می‌دهد به کار برده می‌شود. مهم است بدانید که اگر قیمت سهام افزایش پیدا کند شما به سود قابل توجهی دست پیدا می‌کنید، اما تا زمانی که سهام را نفروشید این سود را به دست نمی‌آورید. با استفاده از این سفارش، سود خود را افزایش دهید. این در حالی است که در آن واحد ارزشی را به کل سرمایه شما می‌افزاید.

بیاید به مثال مایکروسافت که پیش‌تر به آن اشاره کردیم بازگردیم، فرض می‌کنیم که سفارش حد ضرر خود را روی ۱۰ درصد کمتر از قیمت فعلی قرارداده‌اید و قیمت سهام طی یک ماه به ۳۰ دلار رسیده است. در این حالت حد ضرر شما ۲۷ دلار خواهد بود چرا که این پایین‌ترین قیمتی است که در انتظار شما است. حتی اگر سهام به شدت کاهش پیدا کنند نیز شما وارد منطقه خطر نمی‌شوید. البته باید این نکته را نیز به یاد داشته باشید که سفارش حد ضرر در هر صورت یک سفارش در بازار است که غیر فعال باقی می‌ماند تا زمانی که قیمت به بازه تعیین شده برسد. بنابراین ممکن است قیمت فروش شما به کلی از قیمتی که برای حد ضرر تعیین کرده‌اید متفاوت باشد.

معایب سفارش حد ضرر

یکی از مزایای سفارش حد ضرر این است که شما نباید نحوه عملکرد بازار را روزانه زیر نظر داشته باشید. این آسودگی خیال زمانی مفید خواهد بود که در تعطیلات به سر می‌برید یا در شرایطی هستید که امکان مشاهده سهام خود را برای یک بازه زمانی طولانی ندارید.

اما عیب بزرگ این سفارش این است که نوسانات کوتاه مدت ممکن است سفارش حد ضرر را فعال کند. راه حل این مشکل این است که حد ضرری را تعیین کنید که بازه‌ای را برای نوسانات روزانه بازار در نظر گرفته باشد و در عین حال از ورود سهام به یک روند نزولی جلوگیری کند.

تعیین حد ضرر ۵ درصدی برای سهامی که در تاریخ خود نوسانات ۱۰ درصدی را در طول هفته تجربه کرده است به احتمال زیاد بهترین استراتژی موجود نیست. در این حالت شما به دلیل فعال شدن سفارش حد ضرر پولی را برای پرداخت کمیسیون از دست می‌دهید.

هیچ قانون از پیش نوشته شده‌ای برای تعیین حد ضرر وجود ندارد. این کار به سبک سرمایه‌گذاری فردی شما بستگی دارد. ممکن است یک سرمایه‌گذار فعال ۵ درصد پایین‌تر از قیمت خرید و سرمایه‌گذار بلند مدت ۱۵ درصد یا بیشتر را برای سفارش حد ضرر در نظر بگیرد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که به محض اینکه به حد ضرر رسیدید، سفارش حد ضرر فعال می‌شود. بنابراین قیمتی که سهم خود را به فروش می‌رسانید ممکن است با قیمت حد ضرر متفاوت باشد.  این امر زمانی به حقیقت بدل می‌شود که بازار به سرعت تغییر کند. یکی دیگر از محدویت‌های درتعیین سفارش حد ضرر این است که بسیاری از کارگذاری‌ها اجازه نمی دهند که حد ضرر را برای برخی از سهام‌ تعیین کنید.

این سفارش خطرات دیگری را نیز در پی دارد. این سفارش می‌تواند محدودیتی را برای قیمت تعیین کند اما ممکن است معامله صورت نگیرد. فعال شدن حد ضرر در بازارهایی که با سرعت در حال تغییر هستند به سرمایه‌گذار آسیب می‌رساند، اما سفارش حداقل ضرر تا زمانی که قیمت بازار افزایش پیدا نکند پر نمی‌شود. اگر خبر بدی درباره شرکتی پراکنده شود و قیمت حداقل ضرر تنها ۱ یا ۲ دلار پایین‌تر از حد ضرر باشد، سرمایه‌گذار باید سهام را حفظ کند و منتظر باشد که قیمت سهام افزایش پیدا کند.

منبع: Investopedia

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید