هدف از ارائه سیستم مالی غیرمتمرکز چیست؟

0
218

قطعا تاکنون اسم بازارهای مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای را شنیده‌اید. انگیزه اصلی در ورای این شبکه‌ها بسیار ساده است. در حال حاضر چیزی در حدود ۱.۷ میلیارد نفر در سراسر دنیا از خدمات مالی محروم هستند. با وجود زیرساخت‌های موجود برای تأمین و ایجاد ثروت، تعداد کمی از زیر‌ساخت‌های موجود نصیب این اقلیت شده است. بدون مرکز بودن به این معناست که دیگر جایی برای شکست وجود ندارد؛ چرا‌که سوابق یکسانی در هزاران کامپیوتر نگهداری می‌شوند که در شبکه همتا به همتای جهانی پراکنده شده‌اند. هیچ‌کس برای استفاده از این شبکه نیازی به کسب اجازه ندارد و از این گذشته ورود همگان به این شبکه آزاد است. این موضوع تحت‌تأثیر میزان دارایی یا محل زندگی آنها نیست. در‌حالی‌که بانک‌ها و سیستم‌های پرداخت قادر هستند از ارائه خدمات به مشتریانی که از نظر آنها واجد شرایط نیستند سر باز بزنند، بلاک چین کاملا مخالف با سانسور و پنهان کردن اطلاعات است.

مدافعان این بازارها ادعا می‌کنند که بازارهای DeFi از پتانسیل بالایی در تغییر زندگی کسانی که از سیستم بانکی استفاده نمی‌کنند برخوردار است و گذران زندگی را برای بسیاری از مردم امکان‌پذیر کرده است.

 بیایید نگاهی به بازار حواله بیندازیم. هر سال کارگران خارجی در این بازار میلیاردها دلار را برای عزیزان خود در آن سوی مرزها و به وطن خود ارسال می‌کنند. کارمزدی که این افراد باید برای ارسال این مبالغ پرداخت کنند، در بسیاری از موارد بسیار ناعادلانه و گزاف است و بخش زیادی از درآمد آنها را به خود اختصاص می‌دهد. خدمات دیفای DeFi این امکان را به وجود آورده است که کارمزد انتقال وجه تا سقف ۵۰ درصد کاهش پیدا کند. این یعنی بخش زیادی از دارایی این افراد از گزند کارمزدهای کلان نظام بانکی در امان خواهد بود. این خدمات نه تنها انگیزه لازم برای درآمدزایی بیشتر را به وجود آورده است، بلکه امکان حمایت از کسب‌و‌کار‌های کوچک و تجارت‌هایی را که در سوی دیگر جهان واقع شده‌اند نیز میسر کرده است.

به لطف بازارهای دیفای امکان ارائه خدماتی از قبیل وام نیز با تحولاتی روبه‌رو شده است. در حال حاضر امکان قرض گرفتن پول برای کسانی که فاقد حساب بانکی هستند، تقریبا غیر‌ممکن است. علت این امر نیز عدم دسترسی به اطلاعات مالی و اعتباری فرد و تاریخچه نقل و انتقالات بانکی آن‌ها است. پلتفرم‌های دیفای برقراری ارتباط بین وام‌گیرنده و وام‌دهنده را به خوبی میسر کرده است. این امر نیاز به بررسی حساب‌های مالی را به کلی از میان برداشته است و در این حالت دارایی‌های دیجیتال به عنوان وثیقه به کار برده می‌شوند.

دیگر انواع بازارهای مالی بدون مرکزیت شامل استیبل کوین‌ها می‌شود. این ارزهای دیجیتالی از دارایی کاربران در برابر نوسانات موجود در بازار رمزارز جلوگیری می‌کند. در این حالت این دارایی از پشتوانه یک دارایی دیگر مانند طلا یا دلار بهره‌مند می‌شود. استفاده از توکن‌ها نیز بدان معناست که امکان مالکیت و معامله دارایی‌های واقعی موجود در جهان مانند هنر، املاک و مستغلات و کالا روی شبکه بلاک چین وجود دارد. این درحالی است که بازارهای بدون مرکزیت به کاربران اجازه می‌دهد که دارایی‌های خود را در تمام زمان‌ها در اختیار داشته باشند. این امر احتمال حملات سایبری را در سیستم کاهش می‌دهد. این همان مشکلی است که در بسیاری از بازارهای دارای مرکزیت مشاهده شده و برای مدت بسیار زیادی گریبان آنها را گرفته است.

خطرات استفاده از سیستم‌های دیفای

چالش‌های متعددی بر سر راه گسترش بازارهای دیفای قرار دارند.

 با وجود اینکه این بازارها به احتمال زیاد زندگی افراد زیادی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، اما نمی‌توان از این حقیقت چشم پوشید که دیفای‌ها قادر نبوده‌اند توجه عموم را به خود جلب کنند. پذیرش رمزارز‌ها در جهان چندان که باید و شاید با سرعت همراه نبوده است و براساس مطالعاتی که از سوی مرکز دانشگاهی کمبریج برای معرفی یک جایگزین مالی در ماه دسامبر ۲۰۱۸ انجام شده است، این‌طور نشان می‌دهد که تعداد کاربران رسمی رمزارز در جهان که از وجود آنها اطمینان داریم، تنها به ۲۵ میلیون نفر می‌رسد. اما در مقایسه با ۱.۷ میلیارد نفری که فاقد حساب بانکی هستند، این‌طور به نظر می‌رسد که هنوز تعداد زیادی از افراد وجود دارند که باید به این بازارها دسترسی داشته باشند.

لازم است این نکته را به یاد داشته باشید که حتی اگر اپلیکیشن‌های دیفای قادر باشند پذیرای میلیون‌ها نفر باشند نیز شبکه بلاک چینی که برای عملکرد این اپلیکیشن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز قادر به رفع نیازهای کاربران نخواهد بود. شرکت ویزا ادعا می‌کند که می‌توانند بیش از ۲۴ هزار تراکنش را ظرف مدت یک ثانیه به انجام برساند. همین امر بیت کوین را کوچک و بی‌اهمیت نشان می‌دهد. اینطور که به نظر می‌رسد بیت کوین قادر است در هر ثانیه تنها ۷ تراکنش را به انجام برساند. نگرانی‌های موجود درخصوص مقیاس‌پذیری از دیرباز مطرح بوده است و سبب شده است که اخیرا اتریوم و مؤسس آن، ویتالیک بوترین، اعلام کنند که ظرفیت بلاک چین به طور کامل تکمیل شده است.

نوسانات بازار رمزارز یکی دیگر از نگرانی‌های موجود در این بازار است. با وجود استیبل کوین‌هایی که برای رفع این مشکل روی کار آمده‌اند، اما همچنان پیچیدگی‌های موجود در قوانین به قوت خود باقی مانده است.

دیفای چگونه توسعه پیدا می‌کند؟

چیره شدن بر موانعی که بر سر قانون‌گذاری است، حیاتی‌ترین گامی است که باید در راستای همراهی بازارهای مالی بدون مرکز انجام شود.

با این حال یکی از بزرگ‌ترین موانع در جلب رضایت آنها در تعداد بسیار زیاد دیفای‌هایی است که به صورت مستقل از یکدیگر فعالیت دارند و بازاری را ایجاد کرده‌اند که فاقد انسجام است. صرف نظر از این موارد دولت‌های زیادی نیز وجود دارند که رویکرد خوبی به استفاده از رمزارز‌ها و تکنولوژی بلاک چین ندارند. برخی از کشورها استفاده از رمزارزها را به کلی ممنوع کرده‌اند.

عقد قرارداد بین پلتفرم‌های دیفای شرایط را برای همکاری‌های جدید ایجاد کرده است و  با تصمیم‌گیرندگانی که قادر هستند به گسترش استفاده از این تکنولوژی کمک کنند نیز صحبت‌هایی انجام شده است. در این موضوع که رمزارز و بلاک چین باید به یک جایگزین بی‌مثال برای سیستم مالی تبدیل شوند نیز شکی نیست. بزرگ‌ترین فعالان بازار سنتی در جهان مدام در حال بحث در خصوص مسائل مالی هستند. کافی است نگاهی به فروم یا اتاق بحث و تبادل نظر اقتصاد جهانی بیندازید که با نام داووس (Davos) شناخته می‌شود. ذهن‌های برتر تصور می‌کنند که دیفای نیز برای دستیابی به نتایج مورد نظر باید چنین کاری را انجام دهد.

منبع: Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید