اولین تجارت فرامرزی مبتنی بر بلاک‌چین توسط شعبه ی بنگلادشی HSBC

0
110

شعبه بنگلادشی شرکت بانکی جهانی HSBC اولین معامله ی اعتبار اسنادی (LC) مبتنی بر شبکه ی بلاک چینی کانتور را در بستر فناوری دفترکل توزیع شده (DLT)انجام داده است.

این معامله برای تسویه حساب واردات ۲۰۰۰۰ تن نفت از شرکت تابعه یونایتد گروپ سنگاپور منعقد شد.

مدیرعامل HSBC بنگلادش این معامله را نمایش دهنده تعهد بانک در حمایت از تجارت فرامرزی مشاغل بنگلادشی با استفاده از سیستم عامل های پیشرفته توصیف کرد.

وی افزود: “من معتقدم که این امر آغازگر دوره جدیدی از معاملات تجاری بین المللی خواهد بود، زیرا مشاغل و‌ دولت ها میتوانند شفافیت، امنیت و سرعت را در انجام کارها با استفاده از فناوری بلاک چین تجربه کنند.”

خدمات پرداخت جهانی SWIFT پیش بینی کرده است که ارزش معاملات بنگلادشی با استفاده از اعتبار اسنادی در نیمه اول سال ۲۰۲۰ بیش از ۳۴ میلیارد دلار است.

زمان انجام پردازش معاملات به واسطه استفاده از فناوری بلاک چین از ۵ تا ۱۰ روز به کمتر از ۲۴ ساعت کاهش یافته است. معین الدین حسن راشی، مدیر عامل یونایتد گروپ گفت: LC های نفت به زمان بسیار حساس هستند و ما معتقدیم فناوری بلاک‌چین به کمک می کند تا زمان را به طور موثر مدیریت کنید، ضمن اینکه افزایش کارایی و مدیریت بهتر هزینه را تضمین میکند.”

شبکه ی بلاک چینی کانتور بر روی R3 متعلق به بلاک چین کوردا ساخته شده است. این شبکه متعلق به هشت موسسه مالی از جمله HSBC ، ING ، سیتی ، بانک بانکوک ، BNP Paribas ، استاندارد چارتر ، SEB و CTBC است.

کانتور همچنین برای حل و فصل تجارت سنگ آهن بین مالزی و چین مورد استفاده قرار گرفته است. بانک توسعه آسیایی مستقر در فیلیپین نیز از این بستر برای اجرای اولین معامله LC در بستر بلاک چین بین ویتنام و تایلند استفاده کرده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید