پایین ماندن کارمزدهای بیت‌کوین با وجود افزایش قیمت اخیر

0
175

درحال حاضر میزان کارمزدهای تراکنش بیت‌کوین (BTC) نسبت به سقف آن در سال ۲۰۱۷ کمتر از ۱۰ درصد است اما ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) معتقد است که این موضوع موقتی بوده و به زودی کارمزدها افزایش می‌یابد. با وجود اینکه قیمت بیت‌کوین در تلاش برای بازپس‌گیری سقف تاریخی خود در سال ۲۰۱۷ است، اما مجموعه عواملی چون تعداد پایین تراکنش‌های درون‌ زنجیره‌ای و کاهش معاملات خرد در بازار باعث شده تا کارمزد تراکنش‌های این رمزارز در سطح پایینی باقی بماند. اگرچه این رمز ارز از صبح امروز با ریزش همراه بوده و بخشی از روند صعودی روزهای اخیر خود را از دست داده است.

درحال حاضر مقدار کارمزد بیت‌کوین به ازای هر تراکنش ۳٫۵۰ دلار است. درحالی که سه سال گذشته کارمزد ارسال هر مقدار بیت‌کوین به بیش از ۵۰ دلار رسیده بود. اما میانگین ارزش کارمزدها در آستانه رسیدن به ۲۰۰ هزار دلار است که حکایت از کاهش معاملات خرد در روند صعودی فعلی دارد. این درحالی است که در روند قبلی در سال ۲۰۱۷ شور و هیجان در معاملات خرد عامل جهش قیمت بیت‌کوین به ۲۰ هزار دلار بود. ویتالیک بوترین، خالق اتریوم (ETH)، معتقد است که کارمزدهای فعلی بیت‌کوین پایدار نخواهد ماند.

بوترین در یک رشته توییت عنوان کرده است که قطعا کارمزدهای تراکنش بیت کوین افزایش خواهد یافت و باعث خروج بسیاری از کاربران از این رمزارز خواهد شد.

ویتالیک بوترین در این رابطه می‌گوید:

“وقتی هر سناریویی برای گسترش بیت‌کوین در نهایت به خروج بسیاری از کاربران به دلیل افزایش کارمزد‌های تراکنش‌ ختم می‌شود، دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این رمزارز چه اهمیتی خواهند داشت؟ ضمن اینکه نمی‌توان این ویژگی‌ها را به لایه‌های دومی که برای دور زدن این محدودیت‌ها استفاده می‌شوند، تعمیم داد.”

با این حال داده‌ها نشان می‌دهند که احتمال افزایش کارمزدها در شرایط فعلی بعید است. برای درک بهتر این موضوع کافی است به تعداد تراکنش‌های درحال پردازش، ارزش این تراکنش‌ها و اینکه چه مقدار بیت‌کوین برای بلند‌مدت درحال نگهداری است نگاهی بیندازیم. استخر حافظه (Memory pool) بیت‌کوین که عملکردی مشابه با یک اتاق انتظار برای تراکنش‌ها دارد، نشان می‌دهد که تراکنش‌های تایید‌نشده در هر روز به ۳۸۹۰۰ عدد تراکنش رسیده که در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۷ حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است.

شایان ذکر است که علاوه بر کاهش چشمگیر تعداد تراکنش‌ها در طول این روند در مقایسه با روند صعودی قبلی، حتی تعداد تراکنش‌ها در واکنش به جهش قیمت نیز افزایش نداشته است. درواقع، میانگین متحرک هفت روزه از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون کاهش یافته است.

در ماه اکتبر میانگین تراکنش‌های بیت‌کوین رکورد ۱۵۰ هزار دلاری در سال ۲۰۱۷ را شکست. ۱۰ روز پیش این میانگین بالاتر از ۱۹۰ هزار دلار بود که نشان می‌دهد باوجود کاهش تعداد تراکنش‌ها اما افراد ثروتمندتر یا سازمان‌ها همچنان درحال معامله هستند. نکته دیگر درخصوص روند صعودی اخیر این است که کاربران بیت‌کوین نیز بجای معامله کردن، درحال نگهداری کوین‌های خود هستند. داد‌ه‌های پلتفرم تحلیلی گلس‌نود (Glassnode) نشان می‌دهد که تعداد بیت‌کوین‌های نگهداری شده در صرافی‌ها به سرعت در حال کاهش است به طوریکه تعداد آن‌ها از ۲۱ نوامبر تاکنون ۱۸ درصد کاهش یافته است.

منبع: Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید