روز بد بیت‌ کوین و بازار رمزارز و روند نامشخص آتی آن

0
151

بیت‌کوین (BTC) در ۸ دسامبر روز بدی را سپری کرد. در این روز بزرگترین رمزارز دنیا به لحاظ ارزش بازار با ریزش شدید همراه بود به طوریکه تمام بازدهی خود از ۲۹ نوامبر تاکنون را از دست داد. در طی روزهای اخیر، محدوده ۱۹ هزار دلار برای بیت‌کوین به نوعی منطقه جنگی تبدیل شده بود و قیمت این رمزارز بدون هیچگونه روند مشخصی دائماً در این محدوده در نوسان بود. سرانجام در ۸ دسامبر شرایط به گونه‌ای دیگر رقم خورد و از ساعت ۶ به وقت UTC بیت‌کوین تنها ظرف سه ساعت از سطح ۱۹۲۹۹ دلار به ۱۸۷۹۸ دلار کاهش یافت.

این کاهش قیمت تنها شروع روند نزولی بیت کوین بود و در ادامه این رمز ارز برای برهه‌ای وارد کانال ۱۷ هزار دلار نیز شد و تا سطح ۱۷۶۵۰ دلار کاهش یافت. بیت کوین در حال حاضر توانست خود را مجدد به کانال ۱۸ هزار دلار برساند و در زمان نگارش این خبر در تلاش برای تثبیت جایگاه خود در این کانال می‌باشد. بیت‌کوین با افت ۴.۶۸ درصدی طی ۲۴ ساعت گذشته، اکنون در قیمت ۱۸۲۷۵ دلار درحال معامله است.

ریزش بیت‌کوین شوک بزرگی را به بازار رمزارز وارد کرد. به طوریکه تنها ظرف یک روز این بازار در حدود ۳۵ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد که ۱۹ میلیارد دلار آن تنها بواسطه ریزش بیت‌کوین بوده است. 

در حال حاضر شرایط برای و معاملات روزانه مساعد به نظر نمی‌رسد و معامله‌گران بایستی در معاملات خود احتیاط کنند. زیرا قیمت بیت‌کوین اکنون پایین‌تر از خط میانگین متحرک نمایی (EMA) که بیانگر روندهای کوتاه‌مدت است قرار دارد. به عبارت دیگر قیمت فعلی پایین‌تر از قیمت مورد انتظار است. ضمن اینکه اندیکاتور مکدی (MACD) نیز سیگنال فروش داده است. با این حال طی ساعات گذشته قیمت بیت‌کوین کمی بهبود پیدا کرد. در پی این کاهش شدید قیمت، اندیکاتور RSI نیز به سطوح اشباع فروش رسیده است.

قرار گرفتن RSI در چنین سطحی احتمالاً ناشی از ترس و بی‌اعتمادی در بازار (FUD) و یا فعال شدن خودکار انبوهی از سفارشات استاپ لاس (Stop loss) معامله‌گران است. درصورت صحت این موضوع، حداقل به لحاظ تئوریک به نظر می‌رسد که افرادی که در قیمت‌های پایین اقدام به خرید بیت‌کوین کرده‌اند احتمالاً به زودی باعث جهش دیگری در بیت‌کوین خواهند شد. بنابراین برای هولدرها و افرادی که معاملات سوئینگ (Swing) انجام می‌دهند یا آنهایی که در تایم‌ فریم‌های بزرگ‌تر اقدام به معامله می‌کنند همچنان جای نگرانی نخواهد بود.

بیت‌کوین برای باقی ماندن در کانال صعودی که از اواخر سپتامبر شروع شده بایستی بالاتر از سطح ۱۸۴۹۵ دلار تثبیت کند. درصورتی که بتواند با قدرت کافی به روند صعودی خود ادامه دهد، فتح یک سقف جدید دور از انتظار نخواهد بود. درغیر این صورت، احتمال ریزش قیمت حتی تا محدوده ۱۵۶۰۰ دلار وجود دارد و می‌تواند به یک کانال صعودی با شیب کند که پیشتر در ماه مارس و اوج شیوع ویروس کرونا در آن قرار داشت وارد شود.

منبع: Cryptopotato

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید