آشنایی با موضوع پولشویی در بازار رمزارز

0
96

پولشویی چیست و عملکرد آن چگونه کار می‌کند؟

پولشویی فرآیندی است که در آن سرمایه حاصل از فعالیت‌های جنایتکارانه طوری جلوه داده می‌شوند تا به نظر قانونی برسند. سرمایه حاصل از قاچاق مواد مخدر و تأمین مالی گروه‌های تروریستی اغلب برای از بین بردن هرگونه اثری از فعالیت‌های جنایی وارد فرآیند پول شویی می‌شود. این روش برای دهه‌ها، در بخش بازار سنتی و همچنین بازار ارزهای دیجیتال در جریان بوده است.

پول شویی معمولاً در سه مرحله انجام می‌شود. ابتدا سرمایه سرقت شده در یک سیستم مالی قرار می‌گیرند و معمولاً به مبالغ کمتری تقسیم می‌شوند تا راحت تر پنهان شوند. اغلب یک سیستم لایه بندی شده ایجاد می‌شود تا بین مجرمان و سرمایه سرقت شده آنها فاصله ایجاد کند. سرانجام، این سرمایه به صورت یکپارچه در می‌آید و این امکان را برای سارقان فراهم می‌کند که وجوه نقد را از طریق جریان‌های درآمدی به ظاهر مشروع یا منابع سالم پول بازیابی کنند.

ارزهای فیات غالباً با توزیع پول به چندین حساب مختلف در مقادیر کمتری، که به آنها smurfing نیز می‌گویند، پولشویی می‌شوند. به منظور انتقال این وجوه در سطح بین الملل، ممکن است از روش‌هایی مانند انتقال وجه، مبادلات ارزی یا قاچاقچیان استفاده شود. مجرمان همچنین ممکن است در دارایی‌های دیگر نیز سرمایه گذاری کنند تا سرمایه‌ها را مبهم و غیر قابل شناسایی جلوه دهند، مانند طلا، تجارت و املاک ساختمانی، از ارزهای دیجیتال نیز می‌توان استفاده کرد، اما می‌توان با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل در جریان انتقال این وجوه، گره‌هایی ایجاد کرد و آنها را کشف کرد.

چرا از ارزهای دیجیتال برای پولشویی استفاده می‌شود؟

یک دلیل رایج این است که مجرمان فرض می‌کنند معاملات بلاکچین ناشناس و مخفی هستند. افراد سارق و جنایتکار تمایل دارند که جذابیت سیستم رمز ارزها را بدانند، زیرا در جهان ایده آل مورد نظر آنها، این بدان معنا است که آنها دیگر نگران دریافت وجوه خود در خارج از کشور نخواهند بود. اما با بالغ شدن و پیشرفت صنعت دارایی مجازی، ما شاهد یک حرکت مثبت به سمت تنظیم صنعت هستیم. میزان بیت کوین (BTC) ارسالی و دریافتی توسط نهادهای darknet از سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است، احتمالاً این موضوع به دلیل اجرای مقررات دقیق‌تر و معرفی سیستم شناسایی مشتری، می‌باشد. با این حال، ارزش منتقل شده بر حسب دلار افزایش یافته است و این به دلیل افزایش قیمت بیت کوین است.

مجرمان از چه روشی برای پولشویی با استفاده از سیستم رمز ارز استفاده کرده‌اند؟

مجرمان از خدماتی استفاده می‌کنند که عمدا (یا ناخواسته) هویت آنها را پنهان می‌کنند. مجرمانی که می‌خواهند پول شویی کنند اغلب به سرویس‌های  mixerو darknet تبدیل می‌شوند. مجرمان همچنین تمایل دارند از مبادلاتی با شرایط تأییدیه سست و ضعیف استفاده کنند، زیرا این مبادلات معمولاً سطح بیشتری از بی هویتی و عدم شناسایی برای انتقالات مالی را ایجاد می‌کنند.

با سازگاری بیشتر اکثر مبادلات و برداشتن گام‌هایی برای دستیابی به استانداردهای KYC، این موضوع روز به روز سخت‌تر می‌شود.

چگونه می توان با پولشویی مرتبط با صنعت رمز ارز مبارزه کرد؟

بهترین روش برای مبارزه با پولشویی، نظارت بر معاملات بلاکچین بالقوه مشکوک است. ماهیت شفاف معاملات رمز ارز این ساختار مالی را در موقعیتی سودمند قرار می‌دهد که نوبت به بررسی فعالیت‌های غیرقانونی مانند پولشویی می‌رسد. جریان معاملات ارزهای دیجیتال تا حد زیادی قابل پیگیری است و نسبت به ارز فیات سنتی، که اگر از دست داده شود دیگر نمی‌شود ردیابی کرد، برتری دارد. معاملات مشکوک بلاکچین را می‌توان با دنبال کردن ارتباطات مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده از طریق این معاملات و پیگیری منابع بالقوه غیرقانونی وجوه رمز ارز، کنترل کرد.

در حالی که برخی از بلاکچین‌ها خصوصی هستند، به این معنی که ردیابی این معاملات از لحاظ تئوری دشوار است، بلاکچین‌هایی مانند بیت کوین یا اتریوم (ETH) بسیار شفاف و قابل پیگیری هستند. علاوه بر بیت کوین و اتریوم، پلتفرم تجزیه و تحلیل Crystal به طور خودکار ردیابی معاملات را در تمام بلاکچین‌های بزرگ، از جمله رمز ارزهای Bitcoin Cash ، Litecoin ، Tether و Ripple رصد و ارائه می‌دهد.

منبع: Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید